При двете ориенталски, дребнолистни сортови групи тютюн - „Басми“ в Южна България и „Каба Кулак“ в Североизточна, вече е приключила първата беритба на най-долните листа на тютюна. При двете едролистни сортови групи „Бърлей и „Виржиния“, на места е стартирало прибирането на „първата ръка“.
„Интензивното бране и при четирите сортови групи се очаква да бъде извършено до средата на месец юли. Следват второ, трето и четвърто бране на реколтата, което трябва да приключи до края на месец септември. Успоредно с това, тютюнопроизводителите трябва да изсушат тютюневата суровина, до края на месец ноември да бъде заготвена и до края на декември да бъде реализирана, когато започне изкупната кампания“ – съобщи за Радио Благоевград Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България, НАТ- 2010 и президент на Европейската междубраншова организация на преработвателите на суровия тютюн - ELTI.
По думите му, в момента е извършена една трета от беритбата на тютюневата суровина и все още е рано да се каже, какво ще бъде качеството, защото то се определя, когато е готова сухата маса. Според експерта, към момента условията са перфекти за тютюнопроизводството, но трябва внимателно да се следи развитието на тютюна през месеците юли и август, които са много интензивни. Очакванията са, да се получи „екстра“ качество на тютюневата суровина, което да получи добра цена от търговците.
Цветан Филев съобщи още, че продължават разговорите с четирите най-големи мултинационални компании за производство на тютюневи изделия, за гарантиране на сигурни и рентабилни пазари за тютюна на Европейския съюз.
„Има индикации, че тези мултинационални компании всяка година намаляват количеството на изкупения тютюн в рамките на ЕС, за сметка на вноса на тютюна от други страни, извън евросъюза, но с по-ниски компоненти и по-ниска цена. Идеята е, да получим уверението на тези компании, че няма да намалят и в бъдеще количеството тютюн, което купуват от страните производителки в рамките на Общността. Две от тази компании поеха ангажимента и занапред да поддържат тази обеми, които изкупуват и сега. С една от компаниите е постигнато споразумение за едногодишна „пътна карта“ – допълни председателят на НАТ-2010.
Той коментира и въпроса, свързан с получаването на Преходна национална помощ и след 2023 г., докогато е договорено подпомагането, както и предложената от България нова Референтна година – 2018. Според г-н Филев, все още няма яснота по темата, окончателното решение се очаква до края на тази година.
След направеното интервю с Цветан Филев излезе информацията, че на последнотозаседание на Съвета на ЕС по земеделие в Люксембург, в което участва и българският земеделски министър Христо Бозуков, е било взето решение, Преходна национална помощ да продължи да се прилага, с възможност за актуализация на референтните периоди и намаляващ бюджет с по 5% от 2024 г.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..