Постоянна изложба със заглавие „Един ден в Славянка“ разказва за едноименната планина и историята на района. Тя е създадена от Българска фондация Биоразнообразие и се намира в хижа „Славянка“, стопанисвана от туристическо дружество „Момини двори“ - град Гоце Делчев. Осем табла описват историите на Сашо, Лати, Роси, Владо и Роко – членове на туристическа група и техния местен водач Петър. Главните герои споделят преживявания от своя туристически поход и търсят отговори на въпроси като: защо Славянка е толкова стръмна; защо по пътеките й няма вода; какво е характерно за горите от черна мура и и др. От паната с увлекателни илюстрации и текстове посетителите ще могат да научат повече и за биологията и заплахите пред животинските обитатели на планината като глухаря, мечката и др. Как крехки растения, като славянско котенце и дългошпореста теменуга, са се приспособили към сухи и бедни на почва места и коя е най-голямата опасност пред символа на Славянка алиботушкия чай, известен още като пирински или мурсалски чай. Изложбата ни пренася и в героичното минало на региона. Дава полезна и интересна информация за една от най-ценните природни територии резервата „Али ботуш“, разстоянията от хижа „Славянка“ до върховете Голям Царев връх, Малък Царев връх, Гоцев връх, Шабран и др. „Един ден в Славянка“ има за цел да привлече повече посетители в тази все още малко позната, но изключително красива планина. Да разкрие тайните на природното богатство, което се намира в нея и да привлече обществена подкрепа за неговото опазване. „Изложбата е част от дейностите на проект за опазване на на биоразнообразието в трансграничните планински райони на България и Гърция, който се реализира от няколко партньори от българска и гръцка страна. Разработват се различни проучвания за възстановяване на популациите на едри тревопасни животни, в това число благороден елен и елен лопатар, както и на дивата коза на територията на Национален парк „Пирин“, каза за Радио Благоевград Димитър Плачийски, експерт-еколог от фондация „Биоразнообразие“.
Три последователни, но слаби труса, са регистрирани на територията на България, близо до границата с Гърция. Епицентърът е в района на Гоце Делчев. Първите два труса с магнитуд от 2,6 и 2,7 степен по скалата на Рихтер са регистрирани в 11,23 и 11,25 часа, а третият, който е бил със сила 2.2, е бил в 11,40 часа. Хората в граничната зона между Гоце..
Благоевградската общественост се преклони пред паметта на Гоце Делчев по повод 122 години от смъртта на българския революционер. На площад „Македония“ пред паметника на революционера бяха поднесени венци и цветя от ръководствата на институции, представители на политически партии, културни институции и граждани.
Състезанието „Благоевград на две колела“ ще се проведе днес. Регистрацията за участие е до 10:30 часа пред зала „22 септември“. Стартът на шествието ще бъде даден в 10:30. Могат да участват всички желаещи, а децата под 12 години трябва да бъдат с придружител. Маршрутът е с дължина 8.6 км.
Днес отбелязваме 122 години от гибелта на Гоце Делчев, водач и идеолог на българските Македоно-Одрински революционни комитети, известни по-късно като ВМОРО. Национален герой на България, който жертва живота си за освобождението на българските територии, останали под османско владичество и присъединяването им към Родината. Със заупокойна..
Времето днес ще е слънчево. Около и след обяд над планинските райони в западната и централна част от страната ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще превали краткотраен дъжд с гръмотевици. Ще духа слаб до умерен юг-югозападен вятър. Максималните температури ще бъдат между 25° и 30°.
Театралната школа към Драматичен театър „Никола Вапцаров“ в Благоевград тази вечер от 17:00 часа, представя спектакъла „Отражения“, на Голяма сцена. Постановката е дело на ръководителя на школата Теодор Куков по оригинални текстове, създадени с помощта на изкуствен интелект (ChatGPT). „Силно се надяваме, зрителите когато дойдат да гледат довечера, да..
Приключи изпълнението на строителните дейности за нова спортна площадка на СУ „Никола Вапцаров“ в Петрич. Проектът се изпълни след кандидатстване и получено одобрение по Национална програма за изграждане и основен ремонт на спортни площадки и физкултурни салони 2021 – 2027 година. Програмата е на МОН. Новата спортна площадка на СУ „Никола..