Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Рестартирай Европа"

Ще оскъпи ли еврото „потребителската кошница“ на българина

От 2024 г. в живота на българите официално влиза еврото като основна валутна единица, без преходен период. Това става ясно от проекта на Националния план за въвеждане на общата европейска валута у нас.

Много хора обаче се притесняват от тази новост, защото очакват доходите им да намалеят, а цените да се увеличат. Според някой икономисти, еврото не трябва да се въвежда у нас, защото сегашната ни система е много по-добра. Според други експерти обаче, може да има лека и краткосрочна промяна в цените на стоките и услугите, но това не трябва да плаши потребителите. Такова е мнението та Владимир Иванов, председател на ДКСБТ.


„В краткосрочен план, най-вероятно ще се получи такъв ефект. Такъв ефект наблюдавахме в Полша и Чехия, но той траеше между 2 и 5 месеца, същото се случи и в Източна Германия навремето. Резултатът обаче, в средносрочен и дългосрочен аспект, е съвсем различен. Най-малкото ще получим едно предислоциране на пазара с оглед на механизмите, които действат на европейския пазар, тоест изравняване на ценовите равнища. Имайки предвид вдигането на цените, то се вдигат и цените на труда и всичко минава в евро. Може би, в първите няколко месеца, при закръгляването, ще има някакви затруднения, но в крайна сметка и това, което се получи в Полша, Чехия Унгария, ако щете, е повишаване на благосъстоянието“ – коментира Владимир Иванов.

По отношение на периода, в който ще има цени и в лева и в евро, експертът подчерта, че е имало и други подобни периоди.

„Сигурно ще има и опити за спекула, но общият пазар и тази конкурентна среда  , която я има в момента, се надявам да се запази. Всеки един търговец може да иска да вземе много, въпросът е, дали има кой да му го даде“ – допълни Владимир Иванов.


Основното притеснение у част от жителите на Благоевград е неизвестността от това, как ще се отрази смяната на валутата на доходите и цените.

„Не, не го приемам. Не знам, с тези пенсии какво ще стане. Като пазаруваме, няма да стигнат. Ето, сега се намирам в магазина и пазарувам най-необходимото“ – сподели възрастна жителка на Благоевград.

 „Свикнали сме си с левчето и искаме с него да си останем“ – коментира потребителка.

„По-добре ще е, тъй като, така България ще е по-приобщена към Европейския съюз, но в крайна сметка, за средностатистическия българин, няма да бъде много добре. Ще има положително влияние за една развиваща се България, а това зависи от много фактори. Валутата няма да те направи европеец, трябва и мисленето на хората да се промени“ – категорични са младите хора.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51