Парламентарната комисия по околна среда към Европейския парламент определи позицията си по законодателство, целящо по-добро справяне със здравни кризи като пандемията от COVID-19. Предложението предвижда изготвянето на план за подготвеност за здравни кризи и по-добра система за наблюдение за идентифициране на заплахи, информира заместник-председателят на комисията Радан Кънев.
“Става дума за един голям законодателен пакет – Здравния Европейски съюз, който в момента макар и да има в перспектива още идеи, съдържа три основни законопроекта. Единият е свързан със задграничните зарази в рамките на ЕС: заплахи от презгранични зарази, а другите два са увеличаване на мандата и на правомощията на Европейската лекарствена агенция и на Агенцията за заразни болести. Общата концепция на всички тези норми е ясна: Ес да може да действа като цяло по силно и по-координирано“
На какво ни научи пандемията от COVID-19 и адекватно ли реагира ЕС на тази здравна криза?
„В първите месеци Ес показа, че не е готов да реагира общо и достатъчно бързо на подобни кризи. Имаше проблем и с координацията на различните държави. Европейската лекарствена агенция и на Агенцията за заразни болести нямаха компетенцията да действат по-адекватно. Нямаха бюджета и човешкия ресурс. Ковидът ни припомни, че във вирусите няма национални държави“
За мерките, които предприема ЕС през 2021 г., за да намали ефекта от пандемията от коронавируса и подпомогне възстановяването, Радан Кънев заяви:
„Основната идея е създаването на едно звено към Европейския център за заразни болести за оперативно бързо реагиране, за да може при здравни кризи да помогне на съответната държава, на място“.
През 2021 г. приоритетите на Европейския съюз са свързани с ускоряването на ваксинациите и подобряване на лечението, укрепване на икономиката и заетостта, осигуряването на възможности за пътуване и подпомагане на партньорски страни в борбата им за справяне с пандемията, категоричен е Радан Кънев.
„ЕК пое ангажимент да купи ваксини за всички европейски граждани. В момента в Европа ваксини има за абсолютно всеки. В повечето европейски държави ваксинацията достигна темпото на Обединеното кралство и САЩ. Това недоверие в институциите в България, премесено с много пропаганда, води до ниски нива на ваксинация при наличието на ваксини за всеки гражданин“
Радан Кънев очерта приоритетите на Евросъюза, свързани с борбата с пандемията: създаването на общи понятия и мерки, ваксинационният паспорт вече влезе в сила, необходимо е да се уеднаквят правилата и понятията.
Община Симитли изпълни своята инвестиционна програма чрез осигуряване на финансови средства основно по две направления – Програмата за общинските проекти от Закона за държавния бюджет през 2024 г., второто направление е с осигурени финансови средства по европейските програми и Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г. Маруся..
Кметът на село Полена, община Симитли, Веселин Топузов, участва заедно със свои колеги в предаването „Събития и личности“. В ефира на Радио Благоевград той коментира постигнатото през последните години и намеренията за тази. „В нашата община всички села са изключително красиви. В Полена през последните години се случиха доста хубави неща...
Две интерактивни лекции, посветени на темата „Мюзикъли за деца и присъствието на фолклора в тях“, се проведоха в Оксфорд и в българското посолство в Лондон. Инициатори и автори на лекциите бяха студентката по „Съвременна хореография“ от Югозападния университет „Неофит Рилски“ Ния Малешкова и певиците Деси Добрева и Десислава Христова, които са..
Нов документален филм разказва за живота и професионалния път на покойния журналист Милен Цветков. Премиерата на „Милен“ бе на 20 февруари в зала 1 на Националния дворец на културата, предстои прожекция на филма и в Благоевград на 27 февруари. По време на снимките екипът е заснел около 40 интервюта, възстановили са много архиви и са се..
Под светлините на рампата – така определихме радиосрещата с актрисата от Благоевград Лили Сучева, която играе роля в най-новия български филм „Терапия“, с премиера в кината след броени дни. Тя играе в различни постановки и в ДТ “Никола Вапцаров”, и Народния театър „Иван Вазов”, Театър "Българската армия". Признава, че напоследък повече..
Преди 13 години Черниче придоби титлата „Първото евросело в България“. Тогава с финансиране по ЕП „Развитие на селските райони“ изцяло е реновирана инфраструктурата на селото. „През всичките тези години ние сме се стремили да поддържаме имиджа и доброто име на селото, да надграждаме и да получаваме всичко това, от което имаме нужда, за да бъдем не..
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..