Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лятна библиотека с възпитателен ефект


Място за четящите хора откриха в центъра на петричкото село Коларово. Всеки жител или гост на селото, вече може да си вземе книга от библиотечния кът, който функционира на открито. Идеята е на кмета на Коларово Величка Спасова, според която, мостът между хората се оказва книгата, отношението към която възпитава и отговорност към книжното ни богатство.

„Този кът се намира на площадното пространство в центъра на Коларово. За целта, използвахме неизползваем ред за вестници, който от години стоеше на площада. Гордея се с факта, че сама съм го обрисувала, така че, да привлича вниманието на преминаващите хора. Това е място, в което ние поставяме книги и всеки човек, който има желание да почете на площада или да си вземе книжка за вкъщи, просто трябва да запише заглавието на книгата, датата на която е взета, своето име и да се подпише, за да може, ако случайно липсват книги, да знаем къде да ги потърсим“ – съобщи за Радио Благоевград Величка Спасова, кмет на село Коларово.

Периодът на задържане на книгите е неограничен, но ще се прави обществен контрол на около три месеца, дали всички книги са налице. Своеобразната библиотека на открито се отваря в началото на работния ден и се заключва в края му.

„Моята идея е, че колкото повече доверие имаме в обществото, то ще се научи да откликва по същия начин. Ще Ви споделя един пример, тази сутрин, когато отворих библиотеката, намерих една детска книжка оставена отпред, което означава, че някой я е взел, прочел я e и я е върнал. Това ми дава надежда, че моето послание е стигнало до хората и че тази отговорност, за която говорим, интересът, който събужда това ново пространство, по този начин наистина ще успеем да възпитаваме четящите хора – да взимат книги и да ги връщат обратно“ – допълни г-жа Спасова. Тя  уточни, че вече са дарени около 300 книги, има запитване за даряване на още 100 броя.

Идеята е и след летните месеци, библиотечният кът да продължи да функционира за постоянно в сградата на кметството, за да може всеки посетител да чете, докато чака да му бъде извършена услуга или да си вземе четиво за вкъщи.

Младите планинари от Петрич също са дарили книги за лятната библиотека в Коларово. По тяхна инициатива е поставено постерно платно, подканващо да четем и пишем на кирилица.

„Надяваме се, нашият пример да бъде продължен и от други населени места“ – категорична е Величка Спасова.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Величка Спасова.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51