Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Иванов: Благоевград продължава да бъде най-скъпият град в България

В разгара на лятото, когато пазарите и тържищата изобилстват от плодове и зеленчуци, а реколтата от зърно и слънчоглед се очаква да бъде много добра, цените на основни хранителни продукти продължават да варират, макар и с леко движение нагоре. Така е и в Благоевград, който продължава да държи челна позиция в класацията на най-скъпите градове в България. Информацията потвърди за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища /ДКСБТ/.

Според нето, като тенденция е трудно да се говори за повишаване на цените като цяло, тъй като при основните храни и тези, които са важни за изхранването на населението, има стабилитет. Задържат се цените на млечните продукти, а тези на свинското месо тръгват надолу. Повечето от плодовете и зеленчуците имат вариативни цени. Например, доматите са поскъпнали с около 5 %, спрямо миналата година, по-висока е цената на краставиците, картофите и зелето. С около 50 % са поскъпнали прасковите тази година, най-вероятно причината е в дефицита на сладкия плод.  С 2 лева като цяло, е по-скъпа и „потребителската кошница“, в сравнение със същия период на 2020г.

Владимир Иванов

„Пазарът се оживи, след като се омекотиха част от мерките. Наблюдава се един пазарен ентусиазъм, това донякъде създаде някаква тяга, но трудно можем да говорим за промяна на тенденциите. През последните десет дни, отчитаме стабилизиране на цените на захарта, фасула, олиото, брашното, яйцата, кашкавала, скумрията, свинското и пилешкото месо. Единственият продукт, който отбеляза ръст през миналата година е олиото, вследствие на лошата реколта. Тази година се очаква много добра слънчогледова реколта, което неминуемо ще доведе и до понижение цената на олиото, но чак септември месец, когато се продадат по-скъпите количества и когато дойде новата реколта“ – уточни Владимир Иванов.

Според него, се очаква и много добра зърнена реколта, над 6 милиона тона. Няма икономически фактори, които да обуславят резки движения по отношение цените на храните в близко бъдеще освен, ако няма резки климатични промени.

Владимир Иванов коментира и мнения на жители на Благоевград, по отношение цените на храните. Според част от тях, те са нормални, според други са доста високи, което превръща областния център в най-скъпия град в България, дори по-скъп и от София. 

„За Ваше съжаление, ще потвърдя второто мнение. Съобразно качеството на продуктите, например, ако вземем един качествен домат в Благоевград, той е по-скъп, отколкото в София. Захар, брашно и варива, с едно и също качество, също можете да намерите на доста по-ниска цена в столицата. Това, за мен буди научен интерес, защо се получава така? Благоевград не е толкова силен туристически център, не се слави с толкова високи доходи. В същото време, явно логистиката и разпределението на търговския поток е такова, че се получават подобни явления. Може би конкурентната среда не е достатъчно силна въпреки, че имате не малко на брой търговци. Подобни практики се наблюдават единствено във  Варна, докато в другите областни центрове, цените в големите търговски вериги са по-ниски, отколкото в Благоевград“ – уточни още председателят на ДКСБТ.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51