Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Рестартирай Европа“: Цифровият пазар и изкуственият интелект в защита на потребителите

Защитата на потребителите се засилва. Все по-често говорим за зелен преход и цифровизация, които поставят потребителите в нови условия. Икономиката става все по-глобална и цифрова, а това кара Европейския съюз да търси нови начини за защитата им, включително и в условията на световна пандемия, когато пазаруването по интернет е все по-предпочитано. В Европейския парламент вече се работи усилено по Програма за защита на потребителите за периода до 2025 г. Акцентът е върху пет ключови области: зелен преход, цифрова трансформация, ефикасна защита на правата на потребителите, специфични нужди на някои групи и международно сътрудничество.

Според Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация „Активни потребители“, цифровият пазар и изкуственият интелект могат да се използват в интерес на потребителите само когато повишим цифровата си култура, защото – поне в България – тя е много ниска.

„Изследванията показват, че 42 % от хората в Европейския съюз нямат основни цифрови умения, които да им позволяват да разбират това, което се случва, и да не бъдат толкова лесно уязвими в измамите. За българите тези изследвания показват, че основни умения за работа с компютри и мобилни технологии имат едва 31 % от сънародниците ни, а това прави една трета от всички тях. Тоест: две трети от българите са уязвими заради това, че ще им бъде трудно да разбират всяка една ситуация, в която попадат, за да използват тези цифрови технологии“ – коментира Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация „Активни потребители“.

Затова, според него, на първо място трябва да има силен акцент и фокус върху цифровото образование, не само на европейско, но и на национално ниво. Експертът е категоричен, че част от мерките, които вече се обсъждат, а някои от тях вече се и прилагат, касаят най-вече онлайн търговците, които са на пазара.

„Европейският съюз вече предложи един законодателен акт за цифровите услуги, с който се вменяват отговорности и задължения на платформите, на посредниците, през които много често се извършват всички тези измами. Тоест – разчита се и на тези посредници да докладват измамниците и да могат да ги блокират. Така и те ще носят отговорност за това съдържание. Това е изключително важно.“ – коментира още Богомил Николов.

Според част от потребителите, преди да пазаруваме по интернет, трябва да проверим сайта или онлайн магазина. Дали го правят жителите на Благоевград?

„Не купувам на сляпо, чета предварително от форуми най-различни за сайта и тогава“ – сподели жителка на града.

„Когато съм си купувала дрехи, например, много често не идва това, което искам. Некачествено, големи размери – връщам ги“ – допълни друга потребителка.

Трета бе категорична, че никога не е връщала купена по интернет стока, защото не ѝ се занимава. Има и клиенти, които са доволни от покупките си от онлайн магазини.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51