Жители от района на санданското село Голешево предлагат да бъдат създадени доброволни гасачески групи по места. Припомняме, че в началото на месеца там бушува голям пожар, при който загинаха двама горски служители. На специална церемония в Държавно горско стопанство Катунци, днес бяха наградени 12 доброволци. Събитието започна с минута мълчание в памет на загиналите горски служители, със сълзи в очите на присъстващите, с благодарност в сърцето и с думи, които трудно скриваха вълнението.
„Изказваме благодарност и искрено уважение към хората, които проявиха освен граждански дълг и една истинска човечност, защото,благодарение на техните гасителни действия в последната вечер на пожара, не допуснаха той да премине в иглолистната гора, с което спасихме десетки декари гора, спасихме много човешки животи, финансов ресурс и затова, моята лична и нашата служебна благодарност е към тези хора “ – коментира за Радио Благоевград инж. Дамян Дамянов, директор на ЮЗДП, по чиято инициатива бе организирана церемонията.
А горските пожари са наистина много опасни, както за хората, така и за гората. Според експертите, огнената стихия в района на санданското село Голешево е унищожила над 500 декара иглолистни и широколистни насаждения, които ще се възстановяват повече от 15 години.
„Съвсем скоро предстои да започне кампания по залесяване на изгорелите площи. Иглолистните видове ще бъдат усвоени по най-бързия начин, за да бъдат оползотворени от дървообработващия бранш и ще започнат веднага залесяванията“ – съобщи инж. Юлий Сираков, главен експерт „Опазване на горските територии“ към ЮЗДП.
Плакети, грамоти и парична награда от 300 лева получиха 12 доброволци от селата Голешево, Петрово, Катунци и Яново, които са участвали в потушаването на пожара в Санданско. Един от първите, които са влезли в огнената стихия, е кметският наместник на село Голешево Стоян Съботанов, който днес също беше награден. Той съобщи, че са водени разговори с общинския кмет за създаване на доброволчески гасачески отряди, които да реагират по-бързо и адекватно в подобни ситуации. Според него, причината за пожара не е човешка небрежност, а по-скоро късо съединение на минаващия наблизо далекопровод.
16-годишният Огнян Фъфлев от Катунци е най-младият доброволец, който е участвал в потушаването на пожара. Споделя, че е изпитвал страх, но въпреки това е събрал смелост и е помогнал за овладяването на стихията.
Според него и други доброволци, създаването на доброволческа гасаческа група по места е една добра инициатива, в която те биха се включили с удоволствие.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...
В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..
2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата - сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..