За първи път от над 20 години насам, на Кооперативния пазар в Благоевград,вече не се продава грозде за вино. Забраната влезе в сила в средата на месец август, след като управитлят на общинската фирма „Пазари“ ЕООД –Юрий Воев, отказа на търговците договори, въпреки постигнатата преди това принципна договореност, как да се осъществява търговията в условията на пандемия. Забраната предизвика недоволството на търговците, които към този момент продават грозде на обособено за целта място при Покровнишко шосе край Благоевград, както и в района на ЗИИУ в Благоевград.
„Причината е, че наемателите на пазара, търговците, които реализират и собствена продукция от грозде, не само продаваха, но и извършваха преработка на място с машини, които не бяха разрешени от моя страна. Впоследствие, те направиха един търговски трик, взимаха уж за автомобилите си паркоместа от синята зона, където слагаха тези машини. Имаха много забележки от моя страна, тъй като нямаме такова разрешение нито от ОДБХ – Благоевград, нито от Общинския съвет и се стигна до проблеми и с живущите наблизо. Тази сага продължи две – три години“ – обясни за Радио Благоевград Юрий Воев, управител на Общинска фирма „Пазари“ ЕООД - Благоевград.
Той съобщи още, че е имало разрешение от кмета Илко Стоянов, както и съгласие на живеещите наблизо граждани, за продажба на грозде на Кооперативния пазар, но без преработка с машини. Това предложение не е било прието от търговците, които за отишли за съдействие в ОДБХ - Благоевград. След направена проверка на място от инспекторите, управителят на Кооперативния пазар е получил писмо от Агенцията, че ако бъде нарушена търговската дейност и бъде допусната и преработката на грозде, ще бъде наложена санкция.
„А, пък и бяхме в началото на четвъртата ковид вълна и решихме, че тази година трябва да бъде нулева за продажба на грозде за преработка на открития пазар. Направихме заграждения, както изисква заповедта на здравния министър с вход и изход, тъй като това също е важно“ – коментира още Юрий Воев.
Чуйте подробностите от интервюто на Биляна Славчева с Юрий Воев:
Той съобщи още, че така нареченият „животински пазар“ край Благоевград, вече е собственост на Общината и ако, теренът премине към Общинска фирма „Пазари“ ЕООД, догодина може да се организира още едно място за търговия с грозде за вино.
Разговаряхме и с търговци, които вече продават и предлагат преработка на гроздето на обособеното тържище край Покровнишко шосе. Част от тях споделиха, че новото място е подходящо за такъв тип търговия, дори е доста по-удобно от предишното.
„По-удобно е, да. По-широко е, има всички условия, на другия пазар беше пълна лудница, особено сряда и събота. Има и клиенти. На когото му се пие, идва и си купува, това е“ – коментира един от търговците. По думите му, назрялото недоволство преди месец е било заради това, че търговците не са били предупредени навреме за забраната.
„Няма значение, къде се намира пазарът на грозде, който иска ще го намери“ – коментира друг търговец, който продава за първи път тази година. Според негов колега, не всички купувачи са наясно с новото място за продажба на грозде за вино, но условията там са доста по-добри.
Подробностите можете да чуете в анкетата на Иван Лазов:
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..