Възможност за сътрудничество и мобилност във висшето образование, професионално образование и обучение, образованието за възрастни и училищното образование. Това са част от приоритетите и дейностите на европейската програма „Еразъм +“. Бюджетът на програмата за новия програмен период е 26.2 милиарда евро. Допълнен е с 2,2 милиарда евро от инструменти на ЕС за външно сътрудничество. Със 70% от бюджета ще бъдат подкрепени възможностите за мобилност за всички в рамките на перспективата за учене през целия живот. Програмата продължава да се развива прогресивно съобщи Иванка Михайлова- главен експерт в Център за развитие на човешките ресурси.
“Програмата „Еразъм+“ е най-голямата европейска образователна програма на Европейската комисия. Не случайно започва от 1987 година и се развива прогресивно в сравнение с останалите оперативни програми. Програмата предоставя възможност на студенти да се включат в обучения в чужди учебни заведения, равнопоставени на Югозападния университет в Благоевград. В зависимост на спогодбите които има университета и проектите които управлява има различни възможности за студентите. Обучението е на разменни начала. Дава се стипендия с която студентите могат да надградят своите знания, умения и компетенции в друга страна“, посочи Иванка Михайлова.
Мобилността на учащите се и на персонала е водеща дейност на „Еразъм +“. По време на програмата се очаква около 10 милиона души, включително студенти , учащи се, преподаватели, учители и обучители във всички сектори, да участват в дейности за мобилност в чужбина. Благодарение на този опит участниците придобиват самоувереност и социални и професионални умения, междуличностни отношения с хора от други държави.
Десетокласничката от благоевградската Математическа гимназия Мила Зашева вижда добра възможност за своето обучение чрез програмата „Еразъм+“.
„Насочила съм се към медицината. Интересно ще бъде да отида в друга държава и да обменя знания и опит“, посочи ученичката Мила Зашева.
„Еразъм+“ ще увеличи подкрепата за проекти, които насърчават сътрудничеството и обмена на практики, като дават възможност на участниците да използват по-добре новите технологии, да разработват иновативни методи на преподаване, обучение и учене, и да насърчават неформалното учене.
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...