„Република Северна Македония е член на Международната конвенция за военните паметници и отделя бюджет, с който да ги поддържа. Държавата добре поддържа всички военни паметници, освен българските“ – категоричен е Виктор Стоянов, председател на Фондация „Македония“.
Според Виктор Стоянов, общото състояние на българските паметници и паметни знаци в Северна Македония е задоволително, но има някои паметници, които не се поддържат, защото те не са пряко български, като паметникът на Гоце Делчев в град Скопие.
„Гоце Делчев има два паметника в Скопие. Този, който не е поддържан и е в много лошо състояние, дори няма табела кой е човекът на паметника. Този паметник е направен с български дарения, тоест, той е свързан с България и затова умишлено властите в Скопие не го поддържат. Това е пряка отговорност на кмета на Скопие“ – уточни още Виктор Стоянов.
Виктор Стоянов съобщи, че е започнало разрушаването и на друга българска инвестиция – бутафорния кораб - ресторант на бреговете на Вардар, в центъра на Скопие. Разрушава се и още един паметник на културата в македонската столица, който е пряко свързан с България – това е старата спортна зала, която е също дарение на България за Скопие след голямото земетресение.
„Голямата цел на Скопие е да не остане нищо българско. Поради тази причина, ще се съберем младежи и ще почистим паметника на Гоце Делчев в Скопие, който е в окаяно състояние – целия е издраскан с графити, няма и табелка кое е това лице, а това е национален герой на тази държава, който е и в химна на тази държава“ – сподели още председателят на Фондация „Македония“. Той уточни, че другият паметник на Гоце Делчев, който е изграден от македонската държава, е в много добро състояние.
Има и други примери за недоброто състояние на български паметници в Република Северна Македония.
Виктор Стоянов съобщи още, че Фондация „Македония“ подготвя проект за издигане на паметник в цял ръст на българина от Ресен, Андрей Ляпчев. Идеята е той да бъде поставен в центъра на София.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов:
Създаване на Асоциация на българите в Република Северна Македония е една от новите инициативи на Фондация „Македония“. Вече има учредена такава в Струга, наречена на "Братя Миладинови". Идеята е във всеки македонски град да има такива български дружества.
„Хората започнаха да преборват страха, така да се каже. Има вятър на промяната, това трябва да продължи. Стъпката е да бъдат създавани нови български дружества от хора, които са активни граждани на своята държава Северна Македония – бизнесмени, лекари, юристи, хора, които са гръбнака на обществото. Имаме огромен брой такива хора, които имат българско самосъзнание, които са готови да излязат от сянката на страха и да покажат ясно на македонското общество, че там има българи и те са значителна част от това общество“ – коментира още Виктор Стоянов.
Той коментира и хода на другите две кампании – „Изпрати българска книга в Македония“ и „Да върнем костите на цар Самуил“. Втората инициатива е спряна засега, поради липсата на редовна правителство в България. А по отношение на втората – над 6 000 души вече са получили български книги, като амбицията е, през следващите 5 години, над 200 000 български семейства в Северна Македония да получат поне по една българска книга.
Подробностите можете да чуете в продължението на разговора с Виктор Стоянов:
Общините все още чакат от държавата изработена ясна и единна методика за въвеждане на новите модели за изчисляване на такса смет, които трябва да заработят у нас от 1 януари 2026 година. Миналата година този процес беше отложен тъкмо поради липса на прецизна стратегия как навсякъде да бъде изчислявана такса смет. Сега отново няма яснота по кой път ще..
Изразът „Оферта само за частни клиенти“ в обявите за недвижими имоти е синоним на нелоялна практика и крие опасности за клиента. Това е първата „сигнална лампа“, че не сте се доверили на правилния човек в имотния пазар. „Ако вие сте продавач и обявите своя имот в дадена брокерска агенция с подобен модел на работа, вие рискувате вашият имот да не..
Преди дни служители на ГДБОП задържаха близо 1 тон флакони с райски газ на обща стойност 250 000 лв в благоевградското село Падеш. Според антимафиоти те веществото е било предназначено за разпространение в питейни заведения и търговия на дребно. Цялото количество е иззето, с цел да бъде предотвратено то да стигне до пазара и до крайния..
Промените в наказанията за престъпления срещу животни бяха приети в НС окончателно, при почти единодушно гласуване. Против промените в Наказателния кодекс имаше само 1 глас от ИТН. На фона на настоящата политическа ситуация това показва, че животните са наистина обединяващ фактор. Припомняме, че без разследването на КАЖИ, които разкриха жестоките..
Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“. Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..
Вълнуващо културно събитие ще привлече интереса на туристите към античния град Хераклея Синтика. Фестивалът "Тракийски мистерии" ще се проведе на 26 юли във форума на древното селище. Интерактивният спектакъл ще пренесе публиката в мистичния свят на предците и свещените им реликви. Божественият култ ще оживее пред посетителите през наследниците..
Община Петрич внесе инвестиционно предложение за изграждане на паркинг в РИОСВ – Благоевград. Идеята е да се подобри градската среда, да се намали трафикът и задръстванията в южния град. „Предвижда се изграждането на закрит паркинг на два етажа със135 паркоместа, от тях 15 ще са за автомобили на хора с увреждания. Предвижда се и обособяването..