Дали всяко ново е добре забравено старо и как преди столетие се е отстоявала правотата на правото – точно преди една година преподавателят по наказантелно право, проф. Веселин Вучков ни представи поредната си публицистична разработка върху едно стойностно книжно издание. То бе посветено на съдийската дейност на гениалния Иван Вазов и на 170 години от неговото рождение.
Книгата „Иван Вазов като съдия“, чийто автор е проф. Никола Саранов, е писана през 1943 г. Документите представят в подробности съдийската дейност на Вазов, както и развитието на наказателното правосъдие в младата българска държава непосредствено след Освобождението през 1878 г. до края на 19-ти век.
През цялата настояща 2021-ва пък сме подвластни на друга една годишнина.
На 22-ри септември, Денят на Независимостта, почетохме и 100 години от извисяването на независимия Вазовски дух във Всемира.
Така го определя проф. Веселин Вучков, с когото се опитахме да определим в каква посока вървим един век след смъртта на Вазов.
В следобедния блок на Радио Благоевград представихме специфичен поглед към творчеството на Патриарха на българската литература чрез професора по наказателно право и университетски преподавател, Веселин Вучков.
Да си припомним и кой е проф. Веселин Вучков.
Бил е министър на вътрешните работи във Втория кабинет на Бойко Борисов, а преди това и заместник министър на вътрешните работи.
Народен представител в 42-то и 43-то Народно събрание.
Автор е на редица научни публикации в областта на Наказателния процес.
Преподавател в ЮЗУ „Неофит Рилски“ и в Нов български университет, и в Академията на МВР.
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..
Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..
Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..