За седма година Регионалният исторически музей в Благоевград се включва в международната инициатива „Нощ на прилепите“. Проявата, която вече е надскочила „Стария континент“ и се организира в повече от 30 държави, сред тях и България, има за цел да запознае възможно най-много хора с уникалния начин на живот и голямото значение на едни от най-интересните животни на планетата – прилепите.
По този повод днес в залите на музея беше открита изложба „Натура 2000 в България“, показваща фотоси на едни от най-ценните и красиви природни места у нас, също и на редки видове, съхранени в обхвата на тази най-мащабна координирана мрежа за опазване на природата.
Организаторите на събитието, в партньорство със сдружение „Зелени Балкани“, осъществиха и презентация на тема „Прилепите по света и у нас“ с интересни факти за тайнствения им свят. Както е известно, в България се срещат 33 от съществуващите 35 вида прилепи за Европа, всички защитени от Закона за биологичното разнообразие. Освен че не са страшни, те се оказват и много полезни, тъй като голяма част от насекомите, с които се хранят, са вредители в селското стопанство, а прилепите в градовете помагат в борбата с комарите. Добре е още да се знае, че един от начините да опазваме и над 6000-те пещери у нас е ако в тях има прилепни колонии.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска с Тоня Маринова, уредник в отдел „Природа“ на Регионалния исторически музей в Благоевград и Елена Стоева от екипа на „Зелени Балкани“.
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..
Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..
Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..
В интервю за Радио Благоевград лидерът на “Републиканци за България” Цветан Цветанов сподели своята оценка за кабинета „Желязков“. Той отбеляза, че наличието на редовно правителство дава известна надежда за стабилност и възможност за парламентарен контрол върху изпълнителната власт, както и за засилване на международното присъствие на страната...