Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борис Зафиров, режисьор на „Жълтата котка“: Винаги съм имал афинитет към другоземеца, странника, другия човек, когото не познаваме

7
Борис Зафиров
Снимка: Неда Соколовска

Жълтата котка подобно на други забележителни котки като Бегемот, Мур, Котката на Шрьодингер, Автентичната котка на Тери Пратчет и всички останали шмекери с девет или повече живота има своя необикновен и постоянно променящ се нрав.”

С тези провокативни думи на режисьора Борис Зафиров ви каним да видите най-новото му представление „Жълтата котка”, чиято премиера беше в началото на седмицата на сцена „Дерида” в столицата, а тази вечер от 19:30 ще се играе в Плевенския театър „Иван Радоев”. Спектакълът разказва историята и пътя на бежанците с различни изразни средста, съчетаващи документален с танцов театър, stand-up комедия и класически наратевин театър. Драматург е Цвета Ерменкова, сценографията е на Теодор Киряков, а музиката - на Алексей Николов и Петко Чернев. Участват актьорите: Милена Ерменкова, Василия Дребова, Богдан Казанджиев и Петко Каменов.

В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“ с Борис Зафиров.

Той е роден в Пловдив. През 2012 г. завършва „Театрознание и театрален мениджмънт” в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”. Още като студент се изявява като театрален журналист, пише статии, работи за различни фестивали, пътува извън страната, а по-късно съвсем естествено преминава към занимания с драматургия и режисура. Немският режисьор Георг Жено го кани да участва в работилница за документален театър и от резултата продуцира първото му представление – „Да купиш история”, моноспектакъл с Благой Бойчев, после идва и второто, наречено „Безсъщност”... Няма да изброяваме всичките му проекти. Борис и сега продължава да работи на свободна практика в областта на сценичните изкуства. Арт мениджър е също на алтернативната платформа за съвременни сценични форми „Сцена в Jazz-а”.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05

Планира се увеличение на такса смет в община Трън за догодина

Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..

публикувано на 25.11.24 в 10:51

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39