Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Богородица, където времето сякаш е спряло

16
Храм "СВЕТИ ИЛИЯ", село Богородица
Снимка: Зоя Караджова

В Огражден планина, само на няколко километра от Петрич, се намира село Богородица. Пътят до селото е черен, стига се трудно, особено в зимните месеци.

В Богородица живеят около 10 човека, повечето от тях на преклонна възраст. Тук сякаш времето е спряло, няма табели, няма магазин, няма лекар. Някога е имало училище пълно с деца, кипял е живот. Безмълвен свидетел на това е издигащият се в центъра на селото храм „Свети Илия“.

Черквата е изградена в селото през 1884 година. В архитектурно отношение представлява трикорабна псевдобазилика с допълнително пристроена през 1939 година камбанария. В нея се съхраняват ценни стенописи. 203 изображения, дело на братята зографи Антон и Атанас, които според местните са били от Дебърската художествена школа. Иконостасът е триделен, а иконите са от ХIХ век.

Според легенда, храмът „Свети Илия" е запазен по време на турското робство благодарение на стенопис на Св. Георги Софийски, който е изобразен с фес и фустанела. Именно това спира турците да разрушат черквата.


За богатата и древна история на село Богородица свидетелстват останки от антични и средновековни поселения.

Името на селото се свързва със стар манастир, посветен на Света Богородица. Освен това в землището има останки от пет средновековни едноапсидни църкви, част от които, към днешна дата са въстановени благодарение на взаимните усилия на хора, свързани със селото. „Света Петка“ е първият от параклисите. В днешния ден (14.10) чества своя храмов празник, по традиция за здраве и благополучие на вярващите се раздава и курбан. „Свети Спас“, „Света Неделя“, „Свети Илия“ и „Свети Атанас“ са останалите храмове. Те са част от т. нар. Венец на Света Богородица и дванадесетте апостола.

Село Богородица е обградено от живописна природа и гледки, които спират дъха, но посетителите на тези места са малко и рядкост.

Въпреки това местните все още таят надежда, че селто им няма да бъде забравено.

В звковия файл може да чуете разговор на Юлия Караджова с Ангел Янкулов и Костадин Тулев от село Богородица.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Каузата за храм в село Долно Драглище получи национално признание

Народният представител Ангел Славчев, заместник-председател на Комисията по електронно управление и член на Комисията по околна среда и води в 49-ото Народно събрание, връчи наградата в категория „Кауза“ на Bright Awards 2025 на Яница Домусчиева от Сдружение „Св. Св. Йоаким и Анна“ – организацията, която стои зад благородната инициатива по..

публикувано на 24.04.25 в 14:58
Методи Байкушев

2025-а ще е година на действие за Община Благоевград

2024 година беше година на оцеляването за Община Благоевград. От 2025 година обаче ще е година на действието. Бюджетът ще позволи да направим инвестиции по редица ключови проблеми, най-вече инфраструктура и градска среда, както и да направим инвестиции в хората. Няма шега, в края на март за първи път от шест години Общината няма просрочени задължения...

публикувано на 24.04.25 в 11:00

Национална конференция „Модерният свят през погледа на младите социолози“

Катедра „Социология“ към Философския факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“ организира Национална студентска конференция на тема „Модерният свят през погледа на младите социолози“. Събитието  е посветено на 30-годишнината от обособяването на социологията като самостоятелна специалност във висшето училище. „В рамките на..

публикувано на 24.04.25 в 09:41

"СигналИн" - платформата на Община Благоевград сред номинираните за награда

"СигналИн" - платформата за сигнали на Община Благоевград 2023, е номинирана за награда "Свободен електрон" 2025. Системата за подаване на сигнали на Община Благоевград има за цел да повиши гражданската активност за отстраняване на нередности на територията на общината. Поставените чрез сигналите проблеми се насочват по компетентност за..

публикувано на 24.04.25 в 09:30
Екатерина Янчева

И най-малките, и техните педагози, имат интерес към екообразованието

Детска градина „Щастливо детство“ в Благоевград е първата в областния център, която въвежда екообразованието по методологията на световната програма „Екоучилища“. Целта е по интерактивен начин да се  повиши теоретичното и практическо равнище на най-малките по въпроси, свързани с опазване на околната среда.  "Всяка учебна година имаме теми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:13
Боряна Шалявска

Боряна Шалявска: Посоката в работата ни е младите хора да останат в Благоевград

Редица инициативи и програми за учениците и студентите от Благоевград подготвя общинското ръководство в областния център. Обединените им усилия с двата университета - Американския университет и Югозападния университет, вече дават резултати. През изминалата седмица се проведе Панаир на кариерата, в който участваха десетки представители на..

публикувано на 23.04.25 в 09:54
Антоанета Богданова

Антоанета Богданова: Не можем повече да отлагаме реформата за изчислението на такса смет

През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До  юни ще има  стратегически  документ  от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..

публикувано на 15.04.25 в 10:47