Българското военно гробище на гара Дреново, в Република Северна Македония, е осквернено - информира Фондация „Македония“. На публикувани снимки в интернет ясно се вижда как покрай гробовете се изгражда магистрален път. Костите на нашите воини са унищожени и това не е първото българско гробище в Република Северна Македония, което е обект на вандалски прояви.
„Две български военни гробища са направо унищожени. Те се намират на около километър едно от друго, на около 5 километра от град Кавадарци в Република Северна Македония. Гробищата са от Първата световна война и са на над 400 български войници, които са загинали за свободата на българите в Македония, тъй като тогава по-голямата част от населението на Вардарска Македония се е определяло като българско“ – съобщи за Радио Благоевград Виктор Стоянов, председател на Фондация „Македония“.
Той уточни, че първото гробище е на Първа полева болница към 8-ма Тунджанска дивизия. Там са погребани млади български войници от Хасково и Ямбол.
„Костите им са били там в продължение на над 100 години. През 2018-2019 г., властта в Северна Македония съвсем умишлено, прекарвайки трасето на строяща се и в момента магистрала, унищожава напълно техните кости. От това гробище е останал само паметният знак, който е от масивен камък с надпис върху него, че това е военно гробище на Първа полева болница. Паметният знак се намира на ръба на 30-метрова пропаст и има опасност и самият паметен знак да бъде унищожен“ – съобщи още Виктор Стоянов.
Другото гробище е при гара Дреново. Там са погребани 193 български войници и офицери на площ около 2000 кв. метра. Цялата тази площ в момента е заета от трасето на магистралата, която минава на метри от паметния знак. До голяма степен там паметният знак е оцелял, защото се намира в частен терен и собственикът пожелал той да бъде запазен. Самите кости и там са унищожени напълно, както и при първото гробище.
„Властта в Северна Македония знае за тези гробища, защото те са регистрирани и в Министерство на отбраната в България и в годините на нашите официални отношения са маркирани като официални военни гробища. Тоест, тук не можем да говорим за някакво случайно събитие, за незнание, че тези паметници съществуват. Това означава, че отношението на властта в Скопие е умишлено вражеско“ – категоричен е председателят на Фондация „Македония“.
Той сподели, че вече има реакция от българската страна. България започва свое разследване. Фондация „Македония“ очаква и ООН да извърши разследване за нарушение на Женевската конвенция от страна на Република Северна Македония. Очаква се реакцията и на европейските институции.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов:
Започна турнето с екоигри в 7 града в страната, сред които Перник, Кюстендил и Петрич. Състезанията се организират от платформата „Пукльовците“, която цели да стимулира директното общуване и взаимоотношения между децата. И това не къде да е, а в училища среда – там, където започва тяхното истинско социализиране. Това сподели в ефира на Радио..
Всяка последна сряда от февруари се отбелязва Световният ден против тормоза в училище, известен като „Ден на розовата фланелка“. Тя символизира неприемането на тормоз и насилие в училищетo . За пръв път „Денят на розовата фланелка“ е проведен в Канада през 2007 година като протест, организиран от двама ученици – Дейвид Шепърд и Травис..
Айше Емин от гърменското село Рибново събра в книга кулинарните съкровища на Родопите. Изданието съдържа 36 рецепти на традиционни и обичани ястия като салати, супи, печива, десерти. „Тази книга е изцяло в мой стил – рецептите са лесни за приготвяне, с достъпни продукти и пълни с любов. Вложих много старание, защото знам, че моите читатели заслужават..
В седмицата на Прошки сме. Предстои и един от най-светлите християнски празници – Великден. Празниците са времето, в което се събираме с близките си традиционно на богата отрупана трапеза. Има обаче и хора, които нямат близки. Има хора, за които няма отрупана маса с различни блюда. За да направят точно тези хора щастливи и за да успеят поне малко..
Детски лекари от специалностите УНГ, ортопедия и травматология, урология, хирургия, кардиология, неврология, ендокринология, дерматология, обща медицина, образна диагностика, гастроентерология и офталмология ще преглеждат безплатно деца в Петрич. Инициативата е част от Програма „Детско здраве“, в която участват водещи специалисти от болница..
Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..
Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..