Ако днес можем да говорим за личности в обществото, то един от тях е Здравко Златинов Костов от село Богородица, община Петрич. Срещнахме го при параклиса „Света Петка” – един от 12-те храма , които той нарича „Венец на Богородица” и които възстановява със собствени средства и с хора-съмишленици. Тези черкви образуват кръг около селото и затова в цялата местност казват :„Нашата Света гора”. Здравко е благодарен на проф. Божидар Димитров, който приживе е посетил тези места и е регистрирал храмовете в Рим. Благодарен е и на архитект Виолета Комитова, сега министър на регионалното развитие и благоустройството във временното правителство, която е направила проектите за въстановяване на черквите. Минахме покрай една от тях „Света Неделя,” построена по нейн проект. Ремонтиран е покрива на черквата „Свети Илия” в центъра на селото, построена с ферман от Султана през 1884 г. За ценността на тази черква ни разказа Ангел Янкулов, който се опитва да привлече повече хора в с. Богородица, за да се насладят на този уникален храм, един от петте еднакви в цялата страна като стил и художествена стойност. Инициативният екип е изпратил писмо до Община Петрич с молба да отреди петната на храмовете, чийто останки все още стоят, за да ги построят наново. От исторически източници и от местните хора се знае че тези черкви са съществували от дълбока древност, още преди началото на българската държава. Където е имало възвишение с военен отряд по време на Римската империя, сега се откриват останки от черкви. Здравко върви по тази древна земя и се чуди, че държавата и общината нямат интерес да превърнат това духовно историческо богатство в ценна туристическа дестинация. Щастлив е, че има хубаво семейство, деца, внуци. Като депутат от Народното събрание през 1980 – 84 година е работил за възстановяване и запазване на културни ценности в този регион. След това е работил в собствена строителна фирма. Сега е пенсионер и с каквото може иска да възстанови село Богородица поне като част от туристическите маршрути на страната ни. Там сега живеят 10 души, къщите са на доизживяване, но природата и храмовете могат да привличат туристи не само от страната, но и от света. Надяват се Община Петрич да инвестира в пътната инфраструктура, защото до тези прекрасни духовни храмове днес се стига трудно. А нашият радио екип успя да ги посети благодарение на Константин Тулев, чиято бойна „Жигула” му е вярна дълги години и преодолява всички неравности по черния път. Съпричастна към това дело е и известния логопед в село Рибник Стоянка Хаджиева, която се опитва да осигури верижна машина,за да се направи по-стабилен и по-лесно проходим път до тези храмове. Тя ни покани на това чудесно пътешествие с хубави хора. Денят беше 14 октомври-празникът на Света Петка. Дъждът изми негативните мисли от всички нас и ни остави надеждата, че това духовно богатство ще се запази и ще радва много хора.
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..