Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Рестартирай Европа": Община Благоевград с одобрен проект по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2021 г.

дом за стари хора
Снимка: БГНЕС

    Няма съмнение, че тревожните статистически данни всекидневно ангажират вниманието на всички социални групи в българското общество, главно заради опасностите, които COVID-19 крие. Още в началото на пандемията възрастните хора бяха посочени като най-уязвимата група. Благодарение на подкрепата на ЕС в целия Съюз възрастните хора получават необходимата помощ. Социалните услуги също се превърнаха в основна политика по време на извънредното положение. Грижата за възрастните и хората с увреждания беше подкрепена финансово на различни етапи: патронажната грижа - по време на карантината, а сега се обявиха и допълнителни средства за личните асистенти и програми. България се нарежда сред първите десет държави с най-застаряващото население в света. Социалният патронаж е финансирана от ЕС услуга, която се управлява от местните власти в 226 български общини. Чрез нея се предоставя медицинска помощ и помощ във връзка с ежедневни дейности на уязвими лица. Тази помощ никога не е била по-ценна, отколкото по време на кризата с коронавируса. КОВИД кризата и отношението към старите хора. Тема, към която ще се поглежда с все по-голямо внимание. Как оцеляват възрастните  в условията на въведените ограничителни мерки? Кой се грижи за тях, ако нямат близки или те не могат да им помагат? Кой ги изслушва в тревогите им?

  Община Благоевград спечели проект, с реализирането на който ще бъде осигурена социална грижа за хора в нужда. „Целта е да бъде оказана интегрирана подкрепа в домашна среда на хора с увреждания, възрастни хора в невъзможност за самообслужване, и осигуряване на защитена среда за потребителите и персонала в социалните услуги, делегирана държавна дейност, на територията на община Благоевград. Проектът е с продължителност 12 месеца. 129 потребители ще получават мобилни здравно-социални услуги до 2 часа на ден.

Предвидени в проекта са психологическа подкрепа, консултиране и подкрепа за извършване на ежедневни битови дейности (пазаруване и заплащане на битови сметки със средства на потребителите и др.). По проекта ще бъдат наети 17 лица, като задълженията са свързани с организацията и пряко предоставяне на патронажна грижа – социален работник, медицински сестри и домашни помощници. Ще бъдат прилагани и допълнителни мерки във всички социални услуги, делегирани от държавата дейност на територията на община Благоевград, за превенция от COVID-19, в това число: дезинфекция на сградния фонд, осигуряване на лични предпазни средства, осигуряване на допълнителен персонал при необходимост“, каза Емилия Халилова – Цветина, директор дирекция „Социална и жилищна политика“.

  За помощта на тези програми към възрастните хора и спокойствието на техните близки, Мария Митева, чиято майка е включена в проекта - „Много съм доволна и спокойна, че майка ми е обгрижвана от социален работник, който я посещава по 2 часа на ден. Аз и моите близки сме работещи хора и тази грижа е много полезна за нашето спокойствие.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Доц. Елена Ставрова

Доц. Елена Ставрова: Финансовата грамотност е част от националната сигурност

Доц. Елена Ставрова е преподавател по финанси в Стопанския  факултет на Югозападния университет „Н. Рилски“ - Благоевград. В интервю за Радио Благоевград тя разказа за поредната работна среща по въпросите на  финансовата грамотност на подрастващите до 18 години, състояла се в Дъблин. В проекта участват средни училища и колежи от Финландия,..

публикувано на 28.10.24 в 10:55

Стаж в европейските институции? Програма „Робер Шуман“ дава такава възможност

Кандидатстването за стажантската програма „Робер Шуман“ на Европейския парламент тече с пълна сила. Основното изискване е кандидатът да е завършил университет, да не е работил или да е бил на стаж по-рано в институциите на ЕС и да има много добри познания по два от официалните езици на Европейския съюз. Единият от тях трябва да бъде от работните езици..

публикувано на 25.10.24 в 13:16

На фокус: Младите хора и тяхното психично здраве

По данни на УНИЦЕФ голям брой деца и младежи, включително и в България, се борят с тревожност, депресия и тъга . Темата за психичното здраве на младите хора не трябва да се пренебрегва, защото ако няма превенция срещу насилието и тормоза в училище, ако няма срещи със специалисти, относно факторите, влияещи за отключване на депресии, то..

публикувано на 25.10.24 в 12:52

Ива Борисова: Работим в полза на гражданите на Земен

Министерският съвет взе решение да прехвърли на Община Земен имот в местността „Орлово гнездо“, бившия детски лагер.  Имотът се намира в близост до Земенския манастир. Пустее повече от 20 години, но в срок от пет години ще може да бъде използван за изграждането на паркови зони, зони за отдих и спорт, за детски площадки и организиране на културни..

публикувано на 25.10.24 в 12:35

Футболът е велика игра, но какво стои зад това?

Община Благоевград и Детско-юношеската школа (ДЮШ) на ФК „Пирин“ организират кампанията под надслов "Аз съм добрият пример". Кампанията има за цел не само спортно-техническото развитие на младите спортисти, но и изграждането им като хора с високи морални и етични ценности. В Благоевград футболът е религия и това не е клише, а всичко започва..

публикувано на 25.10.24 в 10:16

Карина Терзийска от ЕГ Благоевград с награда от конкурс в Бургас

Десетокласничката Карина Терзийска спечели първо място в Националния литературен конкурс „Морето, което събира всичко далечно“.  Третото издание на конкурса вдъхнови 164 творци от 63 населени места, 109 поети и 55 разказвачи в две възрастови групи. Тази година участват и автори от Аржентина и Обединените Арабски Емирства. Гордост за Езиковата..

публикувано на 25.10.24 в 10:05

ДЮФА "Пиринска китка" - съхранител на националното културно наследство

ДЮФА „Пиринска китка“ е създаден през 1965г. под ръководството на хореографа Братой Братоев. Приемайки името „Пиринска китка”, като символ на богатия, многообразен и пъстър пирински фолклор, ансамбълът успешно изпълнява основната си мисия – приобщаване на децата към българския фолклор и неговото съхранение и разпространение.  Пиринска китка е..

публикувано на 24.10.24 в 18:43