Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

20 са получените жалби и сигнали в РИК – Благоевград

2
Биляна Славчева

2-3% по-ниска е избирателната активност към 16:00 часа в област Благоевград, в сравнение с миналите избори. Най-висока избирателна активност за изборите за президент и вицепрезидент е отчетена в община Белица – 42,6 %, същата е там избирателната активност и за Народно събрание. Най-ниска е избирателната активност в община Благоевград. И за двата избора тя е – 19,84%. Данните бяха съобщени на брифинг на Районната избирателна комисия в Благоевград.

Общо 6 са дефектиралите машини за гласуване в областта. В 3 Секционни избирателни комисии е преминато от машинно гласуване към гласуване с хартиени бюлетини.

20 са общо получените жалби и сигнали до този час. Част от тях са от политически партии за опити за купуване на гласове в ромските махали на Благоевград и Петрич. Получен е сигнал, че майката на един от кандидатите за народни представители е председател на избирателна комисия. Предприети са действия и дамата е сменена.

„Получен е и сигнал, че разписките от машините за гласуване се поставят в две отделни кутии, а не в една. По разпореждане на Централната избирателна комисия, едната кутия трябва да е резервна, но честа практика е да се използват и двете кутии, но в накрая на изборния ден ще се отворят и двете кутии“ – коментираха говорителят на Районната избирателна комисия в Благоевград Радослав Митрев и заместник-председателят Йордан Симонски, който се е натъкнал на подобен пример в Пето училище в Благоевград. 

Чуйте повече от звуковия файл с Радослав Митрев и Йордан Симонски: 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В Кюстендил протестираха заради безводието

Жители на Кюстендил протестираха тази сутрин пред сградата на водоснабдителното дружество в града срещу продължаващо, по думите им, месеци наред безводие. Според недоволните в някои от селата чешмите са сухи от края на миналата година. Кюстендилец, купил къща и заживял в с. Четирци, община Невестино, се оплака от постоянно безводие. Той ползва..

публикувано на 04.08.25 в 09:15

Църковен календар – 4 август 2025 г.

На 4 август възпоменаваме светите седем отроци в Ефес, живели през III век: Максимилиан, Иамвлих, Мартиниан, Йоан, Дионисий, Екзакустодиан (Константин) и Антонин.  Свети Максимилиан бил син на градоначалника на Ефес, останалите били синове на други благородни граждани на града и всички били приятели от детството си. Когато император Деций (249 – 251)..

публикувано на 04.08.25 в 09:05

Облачно и дъждовно време

Днес над Централна и Източна България ще бъде предимно слънчево. Над Западна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и главно в планинските райони там ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици. Има условия и за градушки. Вятърът в западните райони от страната ще започне да се ориентира от северозапад, в Дунавската равнина ще е умерен..

публикувано на 04.08.25 в 07:13

Хората на кочериновското село Бураново излязоха на протест

Жители на с. Бураново, община Кочериново, се събраха днес на протест срещу свещеника в селото, който заключил обновеният от тях храм. Протестът се проведе пред църквата "Свети Пророк Илия" в селото, която и днес, и на вчерашният празник Илинден, останала заключена. Местните са недеволни от новоназначения свещеник Георги Граховски, който им казал,..

публикувано на 03.08.25 в 13:17

Нарушено топлоподаване в Перник

Близо месец без топла вода ще бъдат хиляди абонати на „Топлофикация Перник” в пернишките квартали „Изток” и „Мошино”.  От понеделник, 4 август, до края на месеца топлоподаването ще бъде спряно на живущите в сградите, намиращи се в северната част на  двата квартала.  Причината е планов ремонт на топлоповодната магистрала „Север”.  З асегнати от..

публикувано на 03.08.25 в 11:59

Слънчево време

Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд над планинските райони на Западна България ще се развива купеста облачност и на места ще превали и прегърми. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 31° и 36°.

публикувано на 03.08.25 в 08:47

Пожар в местността Трънски обор

Пожар е избухнал този следобед в местността Трънски обор по пътя за село Глоговица. Да потушат огъня са изпратени пожарен автомобил от Брезник и водоноски. На място има и хора, които помагат на екипите. От общината в Трън предупредиха, ако някой реши да се включи в гасенето да бъде подготвен, а носи лопати и тупалки и маска.

публикувано на 02.08.25 в 17:13