ЕК предприема важна стъпка срещу генерирането на отпадъци от електрическо и електронно оборудване и за решаване на неудобствата, които причиняват на потребителите разнообразните и несъвместими зарядни устройства. Многогодишното доброволно сътрудничество с отрасъла сведе броя на видовете зарядни устройства за мобилни телефони от 30 на 3 през последното десетилетие, но това не доведе до цялостно решение. Сега вече ЕК предлага законодателен акт, с който да се въведе стандартно решение за зареждането на всички устройства.
С промени в Директивата за радиосъоръженията, USB – става стандартният порт за всички смартфони, таблети, камери, слушалки, преносими високоговорители и конзоли за видеоигри.
Според Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация „Активни потребители“, универсалното зарядно ще допринесе до генерирането на по-малко отпадъци в околната среда и до реални финансови ползи за потребителите, които няма да се налага да купуват отделни зарядни за различните устройства.
„Водещ елемент в тази Стратегия е, първо – да се намали този отпадък. Ако, човек си купува, да кажем 5 устройства в момента, той ще си купи за тях и 5 зарядни. Тъй като, може да иска да има второ за колата или за чанта за из път, ще отиде до магазина и ще си купи още едно, така ще станат 10. Сега, с тази законодателна промяна, първо – стоките може да пристигат без зарядни, защото ще се ползва универсалното зарядно. Друго нещо, когато се знае, че има стандартизиран порт за зареждане, доставчиците на транспортни услуги – влакове, самолети и автобуси, ще могат вече да проектират още при производството на транспортното средство подобни портове за зареждане за удобство на хората“ – коментира още Богомил Николов.
Оптимистичната прогноза е, че правилата ще влязат в сила от 2024 година, а страните в евросъюза ще имат две години, за да приложат законодателството. Според потребителите, въвеждането на универсално, ще осигури повече удобства при пътуване с различни устройства и ще спести доста средства за купуването на нови такива.
„Чудесна идея, аз имам два телефона и две различни зарядни. Едно зарядно е най-хубавото нещо, така ще ми спести пари“ – коментира възрастен жител на Благоевград.
„Пазим ги всички зарядни, складираме ги. Трябва да се събират и да се изхвърлят на определено място, защото замърсяват околната среда“ – сподели млад човек.
„Аз съм „за“, в името на безопасността и удобството на потребителя“ – допълни жителка на Благоевград.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..
От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..
Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..
На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..
В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..