Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поли Генчева, режисьор на „Отново съм тук“: Целият материал на филма е минал през сърцето ми

13
Поли Генчева

В самия край на тази трудна година на кризи от различно естество един филм тръгва към своята публика и всички нас, за да ни зареди с надежда и със светлина. Под знаковото име „Отново съм тук (Here I am, Again) той се появява, за да разкрие детайли от последните две години на алпиниста и учен-зоолог Боян Петров, и малко след това - между катастрофата в Кресненското дефиле през 2016-та и опита му да изкачи хималайския връх Шиша Пангма през 2018 г., оказал се последен в живота и кариерата му. Именно там Боян изчезва и въпреки безпрецедентната акция да бъде спасен по въздух и земя, между Непал, Китай и България, не е открит. Преди тази последна негова експедиция, той вече е покорил 10 от мечтаните осемхилядници без допълнителен кислород и три пъти е преборил рак.

  „Това е филм за една българска легенда, за един от героите на новото ни време, който има и ще продължава да има своето заслужено място в сърцата ни, а вярвам, и в сърцата на тези след нас!" - казва сценаристът и режисьор Поли Генчева. Тя е магистър по право от Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и магистър по филмова и телевизионна режисура от Нов български университет. Срещаме се непосредствено след премиерата на „Отново съм тук”, състояла се в началото на седмицата, в рамките на фестивала „Киномания”, и тръгването му на 3 декември  по кината в цялата страна, включително и в Благоевград. Лентата е продуцирана от „Тара Трий Пикчърс” и „Агитпроп”.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Трудова заетост за хората над 50 години

Премълчаван проблем, но съществуващ, е възрастовата дискриминация при наемане на работа. Това показва опитът на експертите, работещи в агенции за подбор на персонала. Често бизнесът предпочита млади кадри и някак уклончиво пренебрегва кандидатстващите за дадената позиция, ако те са над 50-годишна възраст.  „Но делът на хората на..

публикувано на 30.09.24 в 13:59

Обучават ученици за ИТ кариера в Симитли

Ученици от община Симитли за втора година ще се обучават в извънкласната школа за иновативното обучение за ИТ кариера. „В приема на програмата попадат само десетокласници, като миналогодишните вече са 11 клас и ще продължат тригодишното си обучение за „Приложен програмист“, каза за Радио Благоевград учителят по информатика в СУ „Св. Св...

публикувано на 30.09.24 в 11:02

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24

Как географските информационни системи помагат на ученици и преподаватели да изследват света

Преди дни бе даден старт на образователния конкурс „Изучаваме света с ГИС“, организиран по програмата „ГИС в училище“, под патронажа на Министерството на образованието и науката. Конкурсът цели да насърчи преподаватели, ученици и студенти да използват иновативните възможности на Географските информационни системи (ГИС) за създаване на интерактивни..

публикувано на 26.09.24 в 10:01