Еко сдружението „За Земята“ организира преди броени дни посещение в Литва на група български еколози, журналисти и научни работници за запознаване с нейната успешно действаща депозитна система. Там резултатите са повече от впечатляващи – шест година след началото, вече се събират 9 от 10 кутии за напитки, стъклени и пластмасови бутилки за еднократна употреба. Видимо количеството на отпадъците е намаляло, домовете, горите, реките, езера, природата като цяло са много по-чисти. „Всяка година ние събираме повече от 90% от употребяваните бутилки. Това е много важно за природата, това решава проблема, защото трябва да се събират и преработват опаковките. Не трябва да се замърсява природата с тях. В това отношение депозитната система много успешно решава тези проблеми“, подчерта Гентарас Варнас, главен изпълнителен директор на организацията - администратор на литовската депозитна система в специално интервю за Радио Благоевград. Той поясни, че „системата е достатъчно проста, за да могат хората да я разберат и приемат. Ежегодно правим проучване сред тях, дали нашите решения са били добри или не. И всяка година получаваме 95 - 97% одобрение. Жителите се радват, виждат, че природата ни е много по-чиста. Никъде в Литва вече не могат да се видят пластмасови бутилки - било то на улицата или в природата“, каза още г-н Варнас. За всяка върната бутилка депозитната цена е 10 евроцента. Те са достатъчни да мотивират хората да не изхвърлят бутилките, а да ги връщат обратно в магазините и да вземат обратно депозитния залог. „Разбира се, за да работи такава система е нужен закон. В него трябва да са описани задълженията на магазините - че те са длъжни да приемат обратно празните бутилки и да изплатят депозитните пари. Това от една страна. От друга - законът е длъжен да опише задачите и задълженията и на производителите. Излиза, че имаме умни политици, защото в Литва получаваме много добър резултат от депозитната система. Жителите на Литва са доволни от нея, производителите - също. Всички са доволни, постигнали сме добър резултат и за природата, значи решението е било умно“, споделя още Гентарас Варнас. Бъдещето на сега действащата депозитна система той вижда най-вече в развитието на технологичното и ай-ти направленията. Например - депозитните пари хората да получават директно в своите банкови карти. Паралелно с това развитие, политиците и производителите трябва да мислят и за останалите други опаковки. За да може те също да се събират, да се сортират и преработват.
Цялото интервю с Гентарас Варнас можете да чуете в звуковия файл.
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..