Еко сдружението „За Земята“ организира преди броени дни посещение в Литва на група български еколози, журналисти и научни работници за запознаване с нейната успешно действаща депозитна система. Там резултатите са повече от впечатляващи – шест година след началото, вече се събират 9 от 10 кутии за напитки, стъклени и пластмасови бутилки за еднократна употреба. Видимо количеството на отпадъците е намаляло, домовете, горите, реките, езера, природата като цяло са много по-чисти. „Всяка година ние събираме повече от 90% от употребяваните бутилки. Това е много важно за природата, това решава проблема, защото трябва да се събират и преработват опаковките. Не трябва да се замърсява природата с тях. В това отношение депозитната система много успешно решава тези проблеми“, подчерта Гентарас Варнас, главен изпълнителен директор на организацията - администратор на литовската депозитна система в специално интервю за Радио Благоевград. Той поясни, че „системата е достатъчно проста, за да могат хората да я разберат и приемат. Ежегодно правим проучване сред тях, дали нашите решения са били добри или не. И всяка година получаваме 95 - 97% одобрение. Жителите се радват, виждат, че природата ни е много по-чиста. Никъде в Литва вече не могат да се видят пластмасови бутилки - било то на улицата или в природата“, каза още г-н Варнас. За всяка върната бутилка депозитната цена е 10 евроцента. Те са достатъчни да мотивират хората да не изхвърлят бутилките, а да ги връщат обратно в магазините и да вземат обратно депозитния залог. „Разбира се, за да работи такава система е нужен закон. В него трябва да са описани задълженията на магазините - че те са длъжни да приемат обратно празните бутилки и да изплатят депозитните пари. Това от една страна. От друга - законът е длъжен да опише задачите и задълженията и на производителите. Излиза, че имаме умни политици, защото в Литва получаваме много добър резултат от депозитната система. Жителите на Литва са доволни от нея, производителите - също. Всички са доволни, постигнали сме добър резултат и за природата, значи решението е било умно“, споделя още Гентарас Варнас. Бъдещето на сега действащата депозитна система той вижда най-вече в развитието на технологичното и ай-ти направленията. Например - депозитните пари хората да получават директно в своите банкови карти. Паралелно с това развитие, политиците и производителите трябва да мислят и за останалите други опаковки. За да може те също да се събират, да се сортират и преработват.
Цялото интервю с Гентарас Варнас можете да чуете в звуковия файл.
Специално за Радио Благоевград и за първи път пред медиите инж. Георги Георгиев и Биляна Карадакова разказаха за подготвяната изложба за историята и днешния ден на промишления отрасъл в Благоевградска област. Планира се изложбата да бъде открита през януари 2025 година и да включва образци на произвеждани изделия, информационни и фото -..
Асен Джалев е председател на студентския клуб „StartUP@Blagoevgrad “, който организира годишната StartUP конференцията в Американския университет. Събитието събира на едно място предприемачи и студенти, отворено е и за ентусиасти от цяла България. „ Опитваме се да накараме студентите да усетят искрата да започнеш нещо ново, нещо свое,..
"... заработи с рицарска прямота и твърдост..." - тази характеристика на работата на Иван Гарванов във ВМОРО след сливането с Българското тайно революционно братство в началото на 1900 г. дава Христо Силянов. Месеци по-късно Гарванов става председател на ЦК на организацията. Убит е - заедно с Борис Сарафов - на 28 ноември 1907 г. от Тодор Паница: още..
Спомени, романтика и копнеж по вечното лято събира в себе си емоционалната изповед „Събуди ме чак през май“. Мери Бойс Бенд пуска трети нов сингъл за тази година. В навечерието на своята 30-та годишнина групата работи по нов албум в уникалния си мелодичен стил. „Написахме „Събуди ме чак през май“ на 27 юли. Помня много точно датата, в която..
Брайл FM е онлайн радио, което през 2014 година се създава от група незрящи, а идеята им е освен да помагат на своите слушатели и да обучават други незрящи хора в занаята журналистика. Това е единствената медия, в която се обучават и работят специалисти с различни дефицити. Радиото е още една възможност за социализиране на тези хора със..
Има автори, които успяват да се превърнат в глас на своето поколение. И да го изрекат - с болките, разочарованията, надеждите. И да останат - да живеят във и чрез следващи поколения, отново и отново. Такъв поет беше Георги Рупчев , с когото се разделихме на 28.11.2001 г. Спомнихме си за него и в изданието на "Арт сезони" на 30 ноември чрез първата чест..
Осъзнаваме ли тежестта на времето върху нас? Все си казваме „има време“ - има време за това, има време за онова, а то - времето - просто си изтича. Страхът от това да покажем себе си и възможностите си пред света, пък е другата спънка в житейското ни развитие, защото винаги е първо мисълта „Какво ще кажат хората?“. На големия екран в българските..