„ …Измори се от дългото разхождане по астероида, който имаше обиколка от точно трийсет и три крачки. И пак легна да спи. Този път сънува тъмна хладна стая с глинен под и ярка светлина, която идваше от вратата. Отвън се чуваше бризът в летните дървета и гласовете на птиците. Небето беше плътно синьо и в него плуваха бързи бели облачета. „Елохим! Елохим“ – извика някой отвън.“
Във фокуса на вниманието ни е новият роман на Владимир Левчев - "Астероид. Триптих за края на света", чиято премиера беше в края на декември миналата година и днес може да бъде намерен в книжарниците или поръчан. По думите на автора, в известен смисъл той е „роман на идеи”, може да се чете и като три отделни, но свързани новели: „Забравихме си очилата в друга епоха”, „Изгорелият младежки театър” и „Сам в града на безсмъртните“. Хронологически действието започва във втората част, в края на XX век, продължава в третата, в края на XXI век, и завършва в първата част, през XXIII век. Но има и един астероид. И нещо друго, което остава отвъд времето.
Както е известно, Владимир Левчев е между най-утвърдените български поети, преводачи и публицисти. Има 15 стихосбирки, издадени в България, и 4 - в Съединените щати, където живее 13 години, автор е и на проза (на три романа), както и на множество сатии и есета. Понастоящем преподава литература и творческо писане, по-конкретно поезия в Американския университет в Благоевград. Освен Т. С. Елиът е превеждал на български и стихове на Гинзбърг, Хенри Тейлър и Висоцки.
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..
Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..
Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..
В интервю за Радио Благоевград лидерът на “Републиканци за България” Цветан Цветанов сподели своята оценка за кабинета „Желязков“. Той отбеляза, че наличието на редовно правителство дава известна надежда за стабилност и възможност за парламентарен контрол върху изпълнителната власт, както и за засилване на международното присъствие на страната...