Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От понеделник се въвежда вечерен час за учениците в Област Благоевград

4
Снимка: Биляна Славчева

От 31 януари, в срок за две седмици, се въвеждат нови противоепидемични мерки на територията на Област Благоевград. Това стана ясно след проведеното днес заседание на Областния оперативен щаб във връзка усложнената епидемична обстановка и разпространението на COVID-19. 
„Епидемичната обстановка се успокоява в област Благоевград, има достатъчно болничните легла, включително и за реанимация, засега не се предвижда обособяването на специална COVID зона. Намалява броят на заболелите с COVID-19 деца“ – съобщи след заседанието д-р Огнян Митев, директор на Многопрофилната болница в Благоевград.
 „Благоевград вече е в етап 3 по Националния план за борба с пандемията, което налага въвеждането на нови ограничителни мерки за срок от две  седмици“ – съобщи д-р Калоян Калоянов, директор на Регионалната здравна инспекция в Благоевград.
От понеделник, 31 януари, се преустановява организирането и провеждането на екскурзии и групови пътувания в страната. Областните ученически състезания и олимпиади ще се провеждат при спазване на строги условия, сред които - бързи антигенни тестове на учениците и на педагогическия персонал, с изключение на тези, които притежават документи за ваксинация, преболедуване или направено изследване. 
„Преустановяват се и груповите занимания в езикови и образователни центрове, школи и други. Спортните състезания ще се провеждат без публика. Дейността на пенсионерските клубове в областта също се преустановява. Работодателите трябва да организират дистанционна или надомна работа, там, където е възможно. Забранява се посещението на малолетни лица на търговски обекти тип МОЛ, кина, ресторанти и други, без придружител, след 20:00 часа. Ограничава се до 50% в капацитета „работна площ“, посещението в игрални зали, кина, дискотеки, игрални зали, заведения за развлечения и хранене, при отстояние на метър и половина между посетителите и задължителен зелен сертификат. Преустановява се провеждането на събори, музикални фестивали и всякакви подобни инициативи. На пазарите и тържищата се осигурява еднопосочно движение и допускане на един човек на не повече от 8 квадратни метра, както и носене на защитни маски. Ще бъде препоръчано като мярка, след приключване на ваканцията, всички ученици от 1 до 4 клас, по време на час да носят предпазни маски“ – съобщи още д-р Калоян Калоянов.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Хората на кочериновското село Бураново излязоха на протест

Жители на с. Бураново, община Кочериново, се събраха днес на протест срещу свещеника в селото, който заключил обновеният от тях храм. Протестът се проведе пред църквата "Свети Пророк Илия" в селото, която и днес, и на вчерашният празник Илинден, останала заключена. Местните са недеволни от новоназначения свещеник Георги Граховски, който им казал,..

публикувано на 03.08.25 в 13:17

Нарушено топлоподаване в Перник

Близо месец без топла вода ще бъдат хиляди абонати на „Топлофикация Перник” в пернишките квартали „Изток” и „Мошино”.  От понеделник, 4 август, до края на месеца топлоподаването ще бъде спряно на живущите в сградите, намиращи се в северната част на  двата квартала.  Причината е планов ремонт на топлоповодната магистрала „Север”.  З асегнати от..

публикувано на 03.08.25 в 11:59

Слънчево време

Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд над планинските райони на Западна България ще се развива купеста облачност и на места ще превали и прегърми. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 31° и 36°.

публикувано на 03.08.25 в 08:47

Пожар в местността Трънски обор

Пожар е избухнал този следобед в местността Трънски обор по пътя за село Глоговица. Да потушат огъня са изпратени пожарен автомобил от Брезник и водоноски. На място има и хора, които помагат на екипите. От общината в Трън предупредиха, ако някой реши да се включи в гасенето да бъде подготвен, а носи лопати и тупалки и маска.

публикувано на 02.08.25 в 17:13

Поредна авария остави без вода брезнишкото село Муртинци

От около месец чешмите по къщите не текат. Имало е цистерна, която преди повече от две седмици е изтеглена. Малцината , останали в селото бедстват. Вода има, а ние сме жадни, казаха местните. За домакински нужди и за да се изкъпят обикалят околните села. От "ВиК" в Брезник им отговаряли, че не са приоритет. „От 4-5 години нямаме вода. Избива..

публикувано на 02.08.25 в 16:24

Десетки жители на бобовдолското Големо село и на околните населени места се събраха на протест срещу ТЕЦ “Бобов дол”

Деца и възрастни издигнаха плакати “Страх ни е от пожари”, “Искаме чист въздух” и “Г-н Ковачки, елате да подишате”. Поводът са последните два пожара в топлоцентралата, чиито последствия хората все още търпят. Те твърдят, че са горели не само бали със слама, но и пластмаси и други отпадъци, а миризмата от тях се усеща и до момента. Дворовете в селото са..

публикувано на 02.08.25 в 13:24

Благоевградската общественост отбеляза 122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание

Благоевградската общественост отбеляза 122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание и 165 години от рождението на първия почетен гражданин на Горна Джумая – Леон Ламуш. Честванията започнаха с  панихида в памет на героите, загинали за вярата и свободата на България, и полагане на цветя на мемориала „Делчев род“ в двора на църквата..

публикувано на 02.08.25 в 11:50