Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Детска енциклопедия ще разказва за произхода на македончето

Фондация „Македония“ дари нови 450 книги, в рамките на Кампанията „Дари българска книга за Македония“, разказващи за борбите на българите в Охридско и Костурско. Това е третата книга, която Фондацията отпечатва фототипно.
„Тази книга е издадена през 1926 г., преди почти 100 години, от Македонския научен институт в София. Съставена е от проф. Любомир Милетич по спомените на няколко войводи на ВМРО от Охридско, Костурския край. Най-популярен сред тези войводи е Деян Войвода или Деян Димитров от село Лактине, Охридско, което е дало много войводи, които са могли да поведат българския народ в нелеката борба за свобода. Книгата е интересна, защото е от „извора“ буквално, спомените на войводите са били пресни. Те са записвани само няколко години след събитията, докато са били все още живи. Четивото не е обемно, но е много ценно както за младите македонци, така и за младите българи“ – коментира Виктор Стоянов, председател на Фондация „Македония“.
Той обясни, че започва подготовката за издаване на детска енциклопедия на тема: „Произходът на македончето“. Книжката ще бъде с много апликации, рисунки и автентични снимки, както и с подходящ текст за деца от 7 до 14 години. Идеята е, по увлекателен за децата начин, да бъде разказано коя е историческата истина за произхода на македонските деца. 
„Това вече е истинско предизвикателство, с което се надявам Фондация „Македония“ да се справим. Имаме няколко заявки от по-млади български историци, които са специалисти в тази част от историята, която се води „Възраждане и съвременна история“ от 20-ти век. Първо, трябва да се напише текстът, който трябва да бъде подходящ за деца от 7 до 14 години. Това е наистина едно голямо предизвикателство, защото трябва да се представи историческата истина по един увлекателен, за децата и подрастващите хора, начин. Снимките и рисунките трябва да са авторски, защото не можем да разчитаме на готови такива. Когато се прави една такава детска енциклопедия, тя се изработва от „А“ до „Я“, почти нищо няма да бъде взето готово. Искаме да покажем на македонските деца каква е истината за техния произход“ – съобщи още Виктор Стоянов.
80 хиляден ще бъде тиражът на детската енциклопедия. Езикът ще бъде адаптиран на македонска регионална норма на българския език, така че текстът бъде достъпен и близък за читателите. Подготовката на изданието ще отнеме няколко месеца, след отпечатването ще започне и самото разпространение, като амбицията е до края на годината, книжката да стигне до децата в Република Северна Македония. 
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

България е навсякъде, когато си учител с мисия

България е навсякъде, когато има кой да предава любовта към Родината и българския език. Това е благородната мисия за учителите с голямо сърце. Сред тях е Снежина Цветанова- познат глас в радиоефира, журналист,  който от няколко години не само се връща към учителството, но преподава на българчета, живеещи извън нашата страна. Тя..

публикувано на 04.12.24 в 15:00

Домашни решения с отпадъчната пластмаса

В търсене на решения с отпадъчната пластмаса графичният дизайнер Георги Балинов организира мини работилници за собственоръчно рециклиране на пластмаса, превръщайки боклука в полезни предмети. Всичко започва преди няколко години, когато Георги се запознава с движението „Ценна пластмаса“ и разбира, че много други хора по света рециклират..

публикувано на 04.12.24 в 14:41

Езиков приятел за деца мигранти

Езиков приятел за деца мигранти - това е новата инициатива, обединяваща български студенти, които да помагат на деца бежанци да учат български език. Проектът се реализира от екипа на „Мулти култи колектив“ и цели да подаде ръка на мигрантите, които идват да живеят в нашата страна. Това каза за Радио Благоевград председателят на..

публикувано на 04.12.24 в 14:22

"Ела си у дома": Платформа вдъхновява българите в чужбина да се завърнат

Платформата „Ела си у дома“ цели да върне над 1 000 000 българи от чужбина, като им покаже, че в България има възможности и бъдеще. Създателят на инициативата е Ленко Кабаиванов, социален предприемач и творец.  Той подчерта, че проектът е насочен към вдъхновяване чрез личен пример и практическа подкрепа. „Много хора искат да се върнат, но им..

публикувано на 04.12.24 в 10:45

Калоян Ханджийски: Пътят към добросъседство между България и Северна Македония минава през диалог

„Кризата в отношенията между България и Северна Македония може да бъде преодоляна единствено чрез диалог и взаимно уважение“, заяви Калоян Ханджийски в интервю за Радио Благоевград. Ханджийски е член на Клуба за българо-македонско приятелство и разказа за дейността на организацията, която вече две години събира на една маса политици, общественици и..

публикувано на 04.12.24 в 10:08

„Опаковано с любов“ – добрина, стопляща планинарските сърца

Младите планинари от Петрич продължават благотворителната си кампания „Опаковано с любов“. Една от последните им акции бе по повод Деня на християнското семейство, когато те дариха чаши за чай, купички и съдове за хранене на Хижа „Беласица“. Младите природолюбители вярват, че добрината, „опакована с любов“, стига далеч - до планинарските сърца и до..

публикувано на 03.12.24 в 14:36

Щедър вторник срещу черен петък - или за една теорема на доброто!

На 3 декември България се включва в #ЩедриятВторник - движение, което вдъхновява хората по целия свят да променят обществата със силата на щедростта. Да накараш някого да се усмихне, да помогнеш на съсед или непознат, да се застъпиш за кауза, да дариш – всеки има нещо, което може да даде на другите. Идеята за #GivingTuesday (Щедрия вторник) се..

публикувано на 03.12.24 в 11:20