„В последните години сме свидетели на затопляне на температурата на въздуха. В Югоизточна Европа и в частност в нашия регион е с повече от 0.8 от градуса, което се отразява на условията на растеж и развитие на растенията, в частност и на лозята. Или иначе казано, метеорологичното време е затворено във всяка бутилка и създава така ценната принадлежност към мястото на отглеждане“, коментира за Радио Благоевград Надежда Шопова, инженер – агроном, асистент в секция „Климат“ в Института за изследвания на климата, атмосферата и водите към БАН. „Основната тенденция е повишаване на температурата, по-топлите зими и засушаванията, които в последните 30 години не са се променили драстично. Валежите запазват нивата си, но така или иначе, те са недостатъчни и са нужни активни мерки за напояване“, посочи още Надежда Шопова и анализира последствията от климатичните промени за лозарството и винарството. Сред положителните са: възможности за отглеждане на лозя в райони с по-висока надморска височина, а по-продължителните топли и сухи периоди позволяват да се натрупват захари и багрила в гроздето и да се произвеждат по-качествени вина. Негативният ефект на климатичните промени е свързан с екстремални явления, като силни интензивни валежи или продължителнигорещи вълни, наводнения, градушки и други. В тази ситуация „както в света, така и у нас, водещата роля ще е на земеделската наука и селекцията“, подчерта Надежда Шопова и посочи, че Европа продължава да бъде световният лидер в производството на вино. Най-голям дял в него имат Франция, Италия и Испания.
Цялото интервю с Надежда Шопова можете да учете в звуковия файл.
Френската култура, с която съм израснала благодарение на Е зиковата гимназия в Плевен, ме е водила като н ишка , която е разгръщала потенциала ми цял живот. Била съм преводач, работила съм в чужбина дълги години и фре нският език винаги е бил мост за мен , както и б ългарската култура, която винаги съм се опитвала да разпространявам и..
Това не беше само вот на недоверие, а опит за създаване на турбуленция в държавата, опит да се промени геополитическата посока на България. Ние обаче сме и оставаме европейска държава и сме амбицираме да бъдем все по-значими сред нашите партньори. Евроатлантическото мнозинство надделя при гласуването. Правителството е стабилно и мнозинството се..
Бившият вътрешен министър Цветан Цветанов коментира в интервю за Радио Благоевград сигналите за полицейски чадър над канал за контрабандни цигари в Пловдив. По думите му случаят е изключително тревожен и показателен за дълбоките проблеми в системата на вътрешното министерство. Цветанов заяви, че при наличие на подобни сигнали в годините, когато той..
На 13 и 14 април потребители на социалните услуги и млади актьори представят в Благоевград театралната постановка „Момо“ по Михаел Енде – проект, който ще докосне публиката чрез изкуството и социалното приобщаване. Представлението ще се състои от 18:00 ч. в Камерна опера и НЧ „Н.Й. Вапцаров – 1866“ и има за цел да покаже, че театърът може да бъде..
Какво е когато си доказал на себе си, а и на останалите, че можеш, че си успял и сега искаш само да предаваш опита си. Отговори на тези въпроси дава бившата футболистка от Петрич Лили Костова. С право можем да кажем, че е най-добрата и истинска гордост на България в женския футбол. По повод 100-годишнината на Българския футболен съюз от..
С цветни еликсири и етерични масла Евгения Марценкова ни разкрива как да открием своята „вътрешна красота“. Тя бе една от номинираните за „Жена на годината на Благоевград“ за 2025 година. Евгения Марценкова е холистичен терапевт с 12-годишен опит. Завършва втория випуск на факултет „Пожарна безопасност и защита на населението“ към Академията..
Специалността "Педагогика на обучението по български език и китайски език" е сред сравнително новите специалности във Филологическия факултет на Югозападния университет "Неофит Рилски" и е важна стъпка към навлизането на азиатските езици и култури в портфолиото на филологическите специалности в Благоевград. Вече четири години специалността се стреми да..