Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите в Украйна очакват подкрепа от България

„Ние поддържаме контакти с няколко десетки българи в Украйна, те са местни българи, които са там от поколения, имаме голяма българско малцинство. Да не спекулираме с цифрите, но поне 200 хиляди души имаме там българи. Част от тях нямат българско гражданство, част от тях са със смесени бракове и това допълнително създава административни проблеми те да се приберат бързо в България. Една голяма част от хората, с които комуникираме, желаят да приберат семействата си в България – жени и деца. Притеснени са от създадената ситуация и искат родината България да ги подкрепи“ – съобщи за Радио Благоевград Виктор Стоянов, председател на Фондация „Македония“, по повод изпратеното отворено писмо до премиера Кирил Петков. В него се настоява за изготвяне на национален план за помощ и подкрепа на българското малцинство в Украйна. 
От Фондация „Македония“ настояват държавата да сформира Кризисен щаб, който да включва консулските ни служби в Украйна, както и да се предвидят финансови средства за подпомагане на българските семейства, които ще се завърнат в България.
„Настояваме на тези семейства да им бъдат осигурени финансови средства за няколко месечен наем за жилище, например. Обезпечаване на възможност да започнат работа, тоест Агенцията по заетостта да ги впише в своите регистри, да им осигури налични работни места, спрямо професиите на хората, които се приберат, както и да се интегрират в българското общество. Възможно е част от българите да искат да останат за постоянно в България, затова трябва да им се осигури, освен спокойствие и възможност за интегриране в българското общество. Всички знаем, че имаме сериозен демографски проблем и всички млади, кадърни българи от Украйна, са добре дошли в България“ – коментира още Виктор Стоянов, председател на Фондация „Македония“.
„Извеждането на българите от Украйна е приоритет номер едно“ - това съобщи, след срещата тази сутрин с президента и службите, българският премиер Кирил Петков. По думите му, всички български институции работят координирано по този приоритет, изготвят се ясни планове с конкретни действия. Петков съобщи още, че в момента се откриват три пункта, където ще може да се приемат българи от Украйна, пожелали евакуация. 
„С Министерството на транспорта организираме сухопътен транспорт, както и за приемане на хора от Украйна в тези размери – тези 4000 човека. Ще организираме с Министерството на туризма бази, които да използваме - българските хотели, така че да можем да приемаме този голям брой от хора. Едновременно с това, работим с МВР и ДАНС да организираме бързо обработване на данни на тези хора, така че да можем да ги приемем” – каза още премиерът Кирил Петков.
Чуйте повече в материала на Биляна Славчева:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51

"Синини"-те на Шанел Еркин

    „Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин.     Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга:    Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..

публикувано на 01.01.25 в 18:03

Георги Гаврилов: Винаги оптимист

   "Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт  сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...

публикувано на 01.01.25 в 17:10