Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да намалим сметките за ток и отопление?

Непосилни сметки за ток и отопление вече получиха част от потребителите на светлото и топлото. Мнозина се изправени пред дилемата - как да ги платят или от какво да се лишат – от топлина, светлина или храна, която също продължава да поскъпва. Полезни съвети в тази посока предлагат от Асоциация „Активни потребители“, според които с лесни трикове можем да спестим не малко пари, около 20% от сметките за енергията, която консумира цялото ни семейство през зимата.

Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация „Активни потребители“ е категоричен, че с малко усилия и компетентност, можем да спестим доста пари от сметките за ток през зимата.
„Трябва да се реагира краткосрочно и затова, ние предлагаме няколко лесно приложими съвети. Много хора са свикнали да проветряват „на ножица“ или при леко открехнат прозорец цял ден. Това е най-разхитителния начин за проветряване. Губи се много енергия, а се проветрява малко. Добрата практика е да се проветрява при широко отворен прозорец за около 1 – 2 минути, в зависимост, колко е студено навън.

Един трик, който много малко хора знаят е, че хладилникът не трябва да е плътно прилепен към стената, защото това пречи на циркулацията и обмена на въздух с топлообменника, който е отзад. Това кара компресорът на хладилника да работи повече време и да черпи повече ток. Едно еднократно усилие променя нещата, хладилникът трябва съвсем леко да се премести напред с 1-2 сантиметра и така ще харчи по-малко ток“ – обясни Богомил Николов. Според него, натрупаният лед в хладилника също води до повече потребление на електроенергия. Използването на електрическите котлони, правилно и според нуждите ни,  също може да доведе до пестене на енергия. Едно малко джезве с кафе например, трябва да слагаме на най-малкия котлон, а не на най-големия. Когато използваме електрическата кана, трябва да наливаме толкова вода, колкото ни е необходимо, а да не я пълним догоре. Ако имаме камина у дома и не я използваме често, добре е да запушваме комина, защото от там излиза топлият въздух в помещението.

„Налагат се и малки вложения понякога, като да си сменим осветлението вкъщи. Например, една LED крушка е 5-6 пъти по-икономична при еднаква осветеност от традиционната крушка с нажежаема жичка. Дограмата на прозорците се изкривява с времето, много прост трик – взимаме един лист, отваряме прозореца, слагаме листа и го затваряме. Ако след това листът се движи свободно, това означава, че дограмата има нужда от прогонване или поставяне на уплътнение“ – посъветва още експертът.

При телевизорите и другите електроуреди е много важно да не ги оставяме на режим „стенд – бай“, защото така също се харчи енергия. Можем да включим всички електроуреди на един разклонител, който да включваме и изключваме само с едно копче при необходимост. За да пестим енергия, бойлерът трябва да бъде включен на температура 50-60 градуса, а не на 90 градуса. Пералнята може да пере и на по-ниска температура, от порядъка на 30-40 градуса, ако дрехите не са много замърсени.

„Капка по капка, както се казва, тези съвети могат да ни помогнат да спестим доста средства от енергията, която консумира домакинството ни. Въпреки, че някой хора казват: „икономиката е майка на мизерията, ние даваме идеи на хората с оглед на това да знаят, от там нататък, решението си е тяхно. Всеки човек ще си прецени, дали иска и дали може да си намали сметката за ток“ – допълни още Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация „Активни потребители“.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Богомил Николов:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Димитър Найденов

Димитър Найденов: „Да, България“ има ресурс да бъде водещ опозиционен глас

С избора на Ивайло Мирчев и Божидар Божанов за съпредседатели, партията „Да, България“ влиза в нов етап от своето развитие. След оттеглянето на Христо Иванов от лидерския пост, организацията търси устойчив баланс между приемственост и промяна. В интервю за Радио Благоевград членът на Националния съвет на партията Димитър Найденов подчерта, че изборът..

публикувано на 02.05.25 в 12:48
Калоян Методиев

Калоян Методиев, "Непокорна България": Политиката не е етикет, а съдържание

„Управлението на България се е превърнало в схема за усвояване на власт чрез измами“ – с тези думи политологът Калоян Методиев описа действащия властови модел в страната. В интервю за предаването „Събития и личности“ по Радио Благоевград той направи обзор на първите 100 дни от управлението на кабинета „Желязков“ и очерта основните идейни и..

публикувано на 02.05.25 в 12:27

Българско участие на IX Международен средиземноморски конгрес по социални науки

Проф. д-р Валентин Василев ще представи Благоевград и страната ни по време на IX Международен средиземноморски конгрес по социални науки, който ще се проведе в Подгорица, Черна гора, в средата на май. Той ще бъде лектор по време на форума, на който ще участват и представители на САЩ, Полша, Малта и Индия. Сред тематичните области, които ще бъдат..

публикувано на 30.04.25 в 09:42

Зелено бъдеще за Падеш

На 1 май, Деня на труда, в благоевградското село Падеш ще бъдат засадени над 50 дървета по тротоарите и в зелените площи, това съобщи в ефира на Радио Благоевград кметът Александър Стаменов. „Дърветата ще бъдат декоративни, които са подходящи за тротоарите. Сред тях и червен дъб, каталпа, японска вишна, ясен...“, уточни още кметът...

публикувано на 29.04.25 в 11:07

Защо хората не застраховат имуществото си?

30-40% от българите предпочитат да застраховат автомобила си, а не жилището си сочат данните на Асоциацията на българските застрахователи. Една от водещите причини е  нагласата на хората „на мен няма да ми се случи“, която излиза на преден план както при национално-представителното проучване от 2020 г., така и от анкетата от 2024 г. Друга..

публикувано на 29.04.25 в 10:54

Снимат биографичен игрален филм за Лили Иванова

Започва работата по пълнометражен игрален филм, посветен на живота на Лили Иванова. Филмът ще бъде съвместна продукция между Фондация „Лили Иванова“ и продуцентската компания „Междинна Станция“. Сценарият е поверен на Емил Бонев, автор на „Гунди – Легенда за любовта“. Режисьор ще бъде Яна Титова. Оператор на филма е Мартин Балкански...

публикувано на 29.04.25 в 10:49

10 дни Банско джаз фестивал 2025

Банско джаз фестивал 2025 година ще бъде 10 дни. Това обявиха днес на пресконференция в курортния град. Другата новост е програмата „Децата в джаза“, каза за Радио Благоевград Стефания Темелкова от Управителния съвет на Асоциация на "Фестивалите в България". Ще има световна сцена в парка всяка вечер, където партньори ще бъдат млади..

публикувано на 28.04.25 в 14:48