Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да намалим сметките за ток и отопление?

Непосилни сметки за ток и отопление вече получиха част от потребителите на светлото и топлото. Мнозина се изправени пред дилемата - как да ги платят или от какво да се лишат – от топлина, светлина или храна, която също продължава да поскъпва. Полезни съвети в тази посока предлагат от Асоциация „Активни потребители“, според които с лесни трикове можем да спестим не малко пари, около 20% от сметките за енергията, която консумира цялото ни семейство през зимата.

Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация „Активни потребители“ е категоричен, че с малко усилия и компетентност, можем да спестим доста пари от сметките за ток през зимата.
„Трябва да се реагира краткосрочно и затова, ние предлагаме няколко лесно приложими съвети. Много хора са свикнали да проветряват „на ножица“ или при леко открехнат прозорец цял ден. Това е най-разхитителния начин за проветряване. Губи се много енергия, а се проветрява малко. Добрата практика е да се проветрява при широко отворен прозорец за около 1 – 2 минути, в зависимост, колко е студено навън.

Един трик, който много малко хора знаят е, че хладилникът не трябва да е плътно прилепен към стената, защото това пречи на циркулацията и обмена на въздух с топлообменника, който е отзад. Това кара компресорът на хладилника да работи повече време и да черпи повече ток. Едно еднократно усилие променя нещата, хладилникът трябва съвсем леко да се премести напред с 1-2 сантиметра и така ще харчи по-малко ток“ – обясни Богомил Николов. Според него, натрупаният лед в хладилника също води до повече потребление на електроенергия. Използването на електрическите котлони, правилно и според нуждите ни,  също може да доведе до пестене на енергия. Едно малко джезве с кафе например, трябва да слагаме на най-малкия котлон, а не на най-големия. Когато използваме електрическата кана, трябва да наливаме толкова вода, колкото ни е необходимо, а да не я пълним догоре. Ако имаме камина у дома и не я използваме често, добре е да запушваме комина, защото от там излиза топлият въздух в помещението.

„Налагат се и малки вложения понякога, като да си сменим осветлението вкъщи. Например, една LED крушка е 5-6 пъти по-икономична при еднаква осветеност от традиционната крушка с нажежаема жичка. Дограмата на прозорците се изкривява с времето, много прост трик – взимаме един лист, отваряме прозореца, слагаме листа и го затваряме. Ако след това листът се движи свободно, това означава, че дограмата има нужда от прогонване или поставяне на уплътнение“ – посъветва още експертът.

При телевизорите и другите електроуреди е много важно да не ги оставяме на режим „стенд – бай“, защото така също се харчи енергия. Можем да включим всички електроуреди на един разклонител, който да включваме и изключваме само с едно копче при необходимост. За да пестим енергия, бойлерът трябва да бъде включен на температура 50-60 градуса, а не на 90 градуса. Пералнята може да пере и на по-ниска температура, от порядъка на 30-40 градуса, ако дрехите не са много замърсени.

„Капка по капка, както се казва, тези съвети могат да ни помогнат да спестим доста средства от енергията, която консумира домакинството ни. Въпреки, че някой хора казват: „икономиката е майка на мизерията, ние даваме идеи на хората с оглед на това да знаят, от там нататък, решението си е тяхно. Всеки човек ще си прецени, дали иска и дали може да си намали сметката за ток“ – допълни още Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация „Активни потребители“.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Богомил Николов:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51

"Синини"-те на Шанел Еркин

    „Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин.     Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга:    Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..

публикувано на 01.01.25 в 18:03

Георги Гаврилов: Винаги оптимист

   "Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт  сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...

публикувано на 01.01.25 в 17:10