Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цените на храните ще продължават да растат

Световните борси реагираха мигновено още в първия ден на военните действия в Украйна, което това доведе до поскъпване на храните и у нас. Според експертите, тази тенденция ще продължи, но потребителите не трябва да се презапасяват с хранителни продукти, защото, засега продоволствена криза не се очаква.
„И в момента има доста спекулативни срочни борсови сделки със зърно, слънчоглед и със слънчогледово масло. Като цяло, Украйна и Русия, са големи производители на зърно и слънчоглед, и още в първите дни на военните действия, цените на точно тези два продукта, тръгнаха нагоре. През последната седмица на пазара у нас няма някакви сериозни изменение, в сравнение с периода преди войната“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища. По думите му, вследствие повишените цени на горивата и петрола, се наблюдава плавно поскъпване на храните, което е обусловено от конкурентния пазар. 
„На годишна база, при наблюдаваните 30 продукта в „потребителската кошница“, има повишаване на цените на едро в размер на 20%. Това е особено изразено при млечните продукти – при сирената и маслото с 26%, при кашкавала с 25%, брашното е поскъпнало с 24%, олиото с 32%, а захарта с 23%. Драстични изменения има, спрямо миналата година, при доматите – 72 % при вноса на обикновен домат, при краставиците – 49 %, картофите са поскъпнали с 30 %, зелето с 54%, морковите с 43%, а зрелия лук със 17 %“ – допълни Владимир Иванов.
По отношение на цитрусовите плодове, поскъпването е с около 13 – 18 %. Към момента няма промяна в цената на лимона. 
„Като цяло, има една възходяща крива в цените на храните. Войната в Украйна засега няма отражение върху фактическото поведение на равнищата, но когато и да свърши и както и да свърши, аз си пожелавам да свърши максимално бързо, ще има влияние. Пораженията вече са нанесени. Реагираха и пазарите на енергийни ресурси, където няма да видим успокояване и всичко предвещава, че ще продължава тенденцията към устойчиво нарастване на цените на храните. Дай, Боже да е все по-плавно и да срещне някакво равновесие“ – допълни още председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържища. 
По отношение на зърното, България зависи само от ценообразуването. Имаме достатъчно зърно за над двегодишен период, дори и да няма реколта през 2022г. Очаква се цената на зърното да нарасне на световния пазар и да е привлекателна за износ, но държавата ще се намеси, за да няма срив на хлебния баланс у нас. 
„Засега, няма опасност от дефицит на хранителни продукти както у нас, така и в Евросъюза. Няма да бъде допуснат такъв дефицит, има предлагане от всичко по отношение на храните. Не е необходимо презапасяване с хранителни продукти, особено бързо развалящи се. Това може само да доведе до панически загуби, каквито имахме в началото на 2020 година“ – коментира още Владимир Иванов.
Той посъветва потребителите да пазаруват разумно, информирано, без паника и да предпочитат българските хранителни продукти. 
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51

"Синини"-те на Шанел Еркин

    „Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин.     Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга:    Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..

публикувано на 01.01.25 в 18:03

Георги Гаврилов: Винаги оптимист

   "Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт  сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...

публикувано на 01.01.25 в 17:10