Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на Сатовча взе участие в онлайн заседание

Арбен Мименов
Снимка: БГНЕС

Кметът на община Сатовча – д-р Арбен Мименов взе участие в проведено онлайн заседание на междуведомствената работна група за изготвяне на предварителна  оценка на въздействието на законопроект за изменение и и допълнение на Закона за подземните богатства. Тя е създадена със заповед на министър-председателя  Кирил Петков.
Д-р Арбен Мименов е член на тази Междуведомствена комисия и представител в нея на Националното сдружение на общините в Република България. Кметът на Сатовча обяви конкретните намерения на участниците в работната група:
„Да се положат необходимите усилия за облекчаване на концесионния режим”!
На 14 март в Министерски съвет предстои присъствено заседание, по време на което, ще се проведе втора среща и ще бъдат  представени конкретните искания и концепция по изменението на Закона за подземните богатства. Кметът на Сатовча д-р  Мименов изрази надежда, че ще бъде облекчен  концесионния режим, за да се възползват максимално лицата, занимаващи се с това препитание.  „Многократно досега, като кмет на община Сатовча, заедно с екипа ми сме търсили начин за промяна в законодателството с цел облекчаване на концесионния режим. Изпращали сме писма до министър-председателя, до комисии в Народното събрание, до омбудсмана, отстоявали сме исканията си и с организирани протестни действия с цел подпомагане на местното население, занимаващо се с този вид прехрана”, каза още кметът на Сатовча. Според него разрешителният режим е много бюрократичен, тежък и продължителен – трае най-малко 5 години, което сериозно затруднява дейността и възпрепятства  сериозно хората, които се занимават с това.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Съоръженията на „Напоителни системи“ в Благоевград и Кюстендил са под постоянно наблюдение

Във връзка с обилните валежи от дъжд на територията на област Благоевград, служители на „Напоителни системи“ ЕАД извършват постоянен контрол и наблюдение на участъците на р. Места, които се стопанисват от Дружеството. Констатирано е преливане на вода от р. Места в община Хаджидимово, но няма опасност от заливане на населените места и инфраструктура...

публикувано на 22.11.25 в 16:30

Проливните дъждове в Благоевградска област

Проливните  дъждове тази нощ , придружени с гръмотевична буря и градушка,  причиниха сериозни   щети в района на Петрич , Сандански и Разлог. Река Места е излязла от коритото си в района на  Хаджидимово и Гърмен и е заляла земеделски площи с житни култури.  Има поражения и по пътната инфраструктура.  Силните дъждове  към момента спряха,  слаби валежи..

публикувано на 22.11.25 в 12:07

Обстановката в Разлог и Петрич се нормализира

Проливните дъждове наводниха улици и жилища в област Благоевград. Градската река в Разлог излезе от коритото си, а в Петрич имаше гръмотевична буря и градушка.  Пороен дъжд и градушка паднаха над Разлог и Петрич Към 9 часа сутринта на 22 ноември продължава да вали, но дъждът не е така проливен. Не така беше обаче снощи, когато Петрич и Сандански..

публикувано на 22.11.25 в 09:19

Облачно време, с превалявания

  Днес ще има променлива облачност, по-значителна над северните райони, а след обяд и над югоизточните части от страната, където на места ще превали дъжд. Минималните температури ще бъдат между 9° и 14. Максималните температури ще бъдат между 14° и 19.

публикувано на 22.11.25 в 07:19

Коледният дух завладя Благоевград

Дъждът не уплаши ентусиазираните благоевградчани, които дойдоха на площада, за да станат част от празничното тържество. Община Благоевград се беше погрижила със специално обособени шатри, за да се подслонят част от хората. В Деня на християнското семейство бе поставено начало на програмата по повод един от най-дългоочакваните празници. Очаквано,..

публикувано на 21.11.25 в 19:30

Пернишки служители на НОИ искат 20% увеличение на заплатите

Ниските заплати водят до отлив на кадри, заявиха по време на организирания от регионалната структура на КТ „Подкрепа” протест служители на ТП НОИ в Перник и настояха за 20- процентно увеличение на възнагражденията.  Националният осигурителен институт е една от най- работещите и натоварени администрации в страната, каза председателят на синдикалната..

публикувано на 21.11.25 в 15:35

46 дупнишки семейства празнуваха сватбените си юбилеи

46 дупнишки семейства празнуваха заедно днес сватбените си юбилеи.Тържеството се организира от Общината за 12-та година в Деня на християнското семейство. На поканата се отзоваха 40 двойки със златни сватби и 6 – с диамантени. Те бяха посрещнати с питка и мед в местен ресторант от кмета Първан Дангов, който влезе в ролята на кум. Празнуващите изслушаха..

публикувано на 21.11.25 в 15:19