Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Сабахлъков: За да оцелеем, трябва да се върнем към поминъка си

Иван Сабахлъков
Снимка: Биляна Славчева

Цената на олиото в Благоевград догонва тази на зехтина в съседна Гърция. Това е една от причините част от жителите на Югозапада, особено тези в пограничните райони, масово да пазаруват в южната ни съседка, където няма напрежение, спекула и всекидневно увеличаващи се цени на стоките от първа необходимост – храни, гориво, лекарства, препарати. Това съобщават слушатели на Радио Благоевград, които поне веднъж в седмицата пазаруват в Гърция. 

Един от тях е Иван Сабахлъков, земеделски производител от Хаджидимово.

„В България наблюдавам един парадокс, който не вярвах, че ще се случи. Аз съм вече на 55г., живях и при социализма и сега при псевдо демокрацията, доживяхме и отново войни да има в Европа и тази психоза, която наблюдавам у българина, е постфактум от комунистическо време. В Гърция я няма тази психоза от презапасяване и спекула с цените на храните. Защото, вчера аз закупих десетлитрова туба с олио за 20.20 евро. Смятах го, това прави литъра 3.95 лева. В България, олио под 5.50 лева, не можем да намерим. Не може на нашия стандарт на живот, да е толкова скъпо“ – коментира Иван Сабахлъков, след поредното пазаруване в съседна Гърция.

 Според него, цената на олиото в България доближава тази на зехтина в Гърция.

„Зехтина от маслобойна го взех на 3 евро. Далеч съм от мисълта, че и в Гърция не мърдат цените, но тази аномалия, която я наблюдаваме в България, е спекулативна защото, когато станаха горивата в България 3.30 лв., в Гърция от 1.62 евро, горивото се вдигна на 1.70 евро. Все едно с нашите 8 стотинки, а у нас скочи с 30-50 стотинки. Затова казвам, че все още си живеем с предразсъдъците от комунистическото време, когато всичко беше дефицитно “ – допълни Сабахлъков, според когото, в Гърция няма психоза и паника, както от COVID-19, така и от войната в Украйна.

Той коментира и цените на лекарствата в Гърция, които са доста по-ниски от тези в България, затова често изпълнява поръчки на свои близки и приятели. 

„Единственият съвет, който мога да дам на българските граждани е, нека да излязат и да си засеят градинките с чушки, домати, пипер, фасул и картофи, за да преминат през тази инфлация, която наблюдаваме. С тези цени няма да оцелеем дълго. Нека се върнем към бита, за да произвеждаме само храните от първа необходимост. Ето, сега е дошло времето да „санираме“ българското село, нещо, за което с Вас говорим от няколко години. И нека, бабите започнат да учат внуците си как се отглеждат зеленчуците. Болно ми е, но това е единственият начин да се спасим от тази криза“ – категоричен е Иван Сабахлъков.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Иван Сабахлъков:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България е навсякъде, когато си учител с мисия

България е навсякъде, когато има кой да предава любовта към Родината и българския език. Това е благородната мисия за учителите с голямо сърце. Сред тях е Снежина Цветанова- познат глас в радиоефира, журналист,  който от няколко години не само се връща към учителството, но преподава на българчета, живеещи извън нашата страна. Тя..

публикувано на 04.12.24 в 15:00

Домашни решения с отпадъчната пластмаса

В търсене на решения с отпадъчната пластмаса графичният дизайнер Георги Балинов организира мини работилници за собственоръчно рециклиране на пластмаса, превръщайки боклука в полезни предмети. Всичко започва преди няколко години, когато Георги се запознава с движението „Ценна пластмаса“ и разбира, че много други хора по света рециклират..

публикувано на 04.12.24 в 14:41

Езиков приятел за деца мигранти

Езиков приятел за деца мигранти - това е новата инициатива, обединяваща български студенти, които да помагат на деца бежанци да учат български език. Проектът се реализира от екипа на „Мулти култи колектив“ и цели да подаде ръка на мигрантите, които идват да живеят в нашата страна. Това каза за Радио Благоевград председателят на..

публикувано на 04.12.24 в 14:22

"Ела си у дома": Платформа вдъхновява българите в чужбина да се завърнат

Платформата „Ела си у дома“ цели да върне над 1 000 000 българи от чужбина, като им покаже, че в България има възможности и бъдеще. Създателят на инициативата е Ленко Кабаиванов, социален предприемач и творец.  Той подчерта, че проектът е насочен към вдъхновяване чрез личен пример и практическа подкрепа. „Много хора искат да се върнат, но им..

публикувано на 04.12.24 в 10:45

Калоян Ханджийски: Пътят към добросъседство между България и Северна Македония минава през диалог

„Кризата в отношенията между България и Северна Македония може да бъде преодоляна единствено чрез диалог и взаимно уважение“, заяви Калоян Ханджийски в интервю за Радио Благоевград. Ханджийски е член на Клуба за българо-македонско приятелство и разказа за дейността на организацията, която вече две години събира на една маса политици, общественици и..

публикувано на 04.12.24 в 10:08

„Опаковано с любов“ – добрина, стопляща планинарските сърца

Младите планинари от Петрич продължават благотворителната си кампания „Опаковано с любов“. Една от последните им акции бе по повод Деня на християнското семейство, когато те дариха чаши за чай, купички и съдове за хранене на Хижа „Беласица“. Младите природолюбители вярват, че добрината, „опакована с любов“, стига далеч - до планинарските сърца и до..

публикувано на 03.12.24 в 14:36

Щедър вторник срещу черен петък - или за една теорема на доброто!

На 3 декември България се включва в #ЩедриятВторник - движение, което вдъхновява хората по целия свят да променят обществата със силата на щедростта. Да накараш някого да се усмихне, да помогнеш на съсед или непознат, да се застъпиш за кауза, да дариш – всеки има нещо, което може да даде на другите. Идеята за #GivingTuesday (Щедрия вторник) се..

публикувано на 03.12.24 в 11:20