Днес в зала „Изкуство” на Регионалната библиотека „Димитър Талев” в Благоевград беше представена био-библиографията „Илия Манолов”. Справочникът е издание на Библиотеката и е първият систематизиран опит за събиране в книжно тяло на огромния масив статии и материали, написани „от” и „за” известния сред широката общественост етномузиколог, фолклорист изследовател, доктор на изкуствознанието, проф. Илия Манолов. Първата открита публикация е от 1950 г., а последната - от 2021 г. Времевият им обхват е 1950 – 2014 г.
Целта на библиографското изследване, дело на специалистите от отдел „Краезнание” на Регионалната библиотека, е да представи личността, мисията и творчеството на Манолов, да се разкрие приноса му за събирането, съхраняването и популяризирането на народната песен от Пиринския край.
Проф. Илия Манолов, който роден през 1929 г. в Петрич в семейство на бежанци от Егейска Македония, има своето безспорно място в културния и образователен живот в България с размаха на творчеството си през втората половина на миналото столетие. Завършил е теоретичния отдел на Българската държавна консерватория „Проф. Панчо Владигеров”. Работил е в Института за музика и в Института за фолклор при БАН. Член е на Българската академия на науките, на Научния съвет на Института за фолклор при БАН, на Македонския научен институт, на Съюза на българските композитори. Преподавал е българска народна музика в Югозападния университет „Неофит Рилски”. Автор е на множество сборници, монографии, студии и статии върху проблемите на етномузикологията и участва с доклади в серия научни международни и национални форуми. Неговият фундаментален труд „Македонските народни песни и националноосвободителните борби” събира изключително количество музикално наследство от областта на Македония. Въведена е негова база данни онлайн с уникални и древни феномени от автентичния музикален балкански фолклор, която е озаглавена „Мистерията на традиционната инструментална и танцова музика от Югозападна България”.
Справочникът ще представлява интерес и за по-широка читателска аудитория – преподаватели, студенти, културни дейци, краеведи и всички, които имат отношение към богатството на фолклора в региона.
В зруковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска с Елза Кресничка.
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..