"Носенето на маски не е тежка мярка. Тя не уврежда икономиката, не уврежда личното здраве. Това е един механизъм, с който можем адекватно да контролираме пандемичния процес, без да засягаме икономиката, тоест като мярка носенето на маска е с много ползи и практически без никакви вреди, така че смятам, че те трябва да останат".
"Извънредната епидемична обстановка е по-скоро организационно-юридическа мярка отколкото медицинска", обясни д-р Симиджиев:
"В рамките на тази извънредна епидемична обстановка има и медицински мерки. Това, което се случи, е, че ние прекратяваме извънредната епидемична обстановка заради ниското ниво на разпространение на инфекцията на дневна база, но медицинските мерки остават под контрол на Министерство на здравеопазването и държавния санитарен инспектор, като те могат да бъдат регионализирани, тоест там, където имаме висока честота на заболеваемост, например в Добрич, тези мерки могат да останат в по-голяма степен, а там, където имаме ниско ниво, например в Гоце Делчев, могат да бъдат прекратени в значителна част от случаите. Това може да се случи със съвсем леки, козметични корекции на Закона за здравето".
"Трябва да има промени в закона, за да може максимално устойчиво да се получи това, тъй като иначе то ще трябва да бъде правено с определен вид заповеди на министъра на здравеопазването, които могат да бъдат оспорвани, за да се случи максимално стабилно и устойчиво, тъй като контролът на пандемията е важно да бъде устойчив, да не бъде днес има, утре няма", добави още д-р Симиджиев.
От следващата учебна година изпитите по математика от Националното външно оценяване след 7. и 10. клас ще включват интегрални задачи, пише БНР. За решаването на този вид задачи, учениците ще използват базовите си знания и умения по природни науки. Целта е задачите да станат по-практични, без да се заучават закони, съобщи пред журналисти министърът на..
Днес, 83 години след разстрела на Никола Вапцаров, на едноименния площад пред мемориала на великия поет, се проведе възпоменателна церемония. С думи, музика и мълчание присъстващите сведоха глави в знак на почит пред живота и делото на поета – глас на народа, борец, човек с дълбока вяра и непреходна поезия. В знак на признателност и..
От 24 до 27 юли 2025 г., Регионалният исторически музей – Благоевград ще бъде домакин на обучителен семинар, организиран от Академия „Муза“, въпреки че сградата на музея се намира в процес на ремонт. Семинарът ще събере експерти от водещи музеи и културни институции от цялата страна, които ще участват в поредица от лекции, дискусии и..
2748 лв. са необходими за месечна издръжка на тричленно семейство, пише БНР. Необходимият за издръжка доход нараства с 0,4% на тримесечна база и с 5.1% на годишна база, сочат данните от проучването на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ. От 1526 лв. нетен месечен доход се нуждае един работещ човек, живеещ сам. Необходимият за..
Продължава доугасяването на пожара, който възникна в Рила планина на 12 юли. В горялата част има тлеещи и възобновили се огнища. Днес на място работят екипи на районните служби "Пожарна безопасност и защита на населението“ от град Рила и град Кюстендил, и екип на Природен парк "Рилски манастир“, съобщиха от пресцентъра на Областна дирекция на..
Представители на обществени институции, на местната и на държавна власт, почетоха годишнината от гибелта на Никола Вапцаров и в Благоевград. По традиция, ритуалът се извърши пред барелефа на големия български поет, поставен на сградата на драматичния театър, носещ неговото име. 83 години след разстрела на Никола Вапцаров, неговите стихове..
44 дела за придобиване и държане на наркотични вещества са образувани в районните съдилища в Кюстендил и Дупница от началото на годината. На 11 осъдени съдът в Кюстендил е наложил ефективно наказание "лишаване от свобода“. В Дупница съдът е наложил същото наказание на трима души. Новообразуваните дела в Районния съд в Кюстендил, с предмет..