Обща културна и образователна политика, обосноваваща се и на научните търсения и постижения – върху това се обединиха евродепутати, млади учени и представители на артсредите, студенти и ученици по време на форум в Благоевград.
Това се случи по време на дискусия в рамките на проекта „Нашата Европа“ на БНР. Събитието се проведе на 5-и април т.г. в Голямото концертно студио на Радио Благоевград. Темата, която се оказа от изключителна важност за представителите на различните среди, бе „Изкуство и наука – заедно за по-добра Европа: Препоръките“. Проектът популяризира инициативата „Конференция за бъдещето на Европа“ и се реализира с финансовата подкрепа на ЕП.
Общоевропейската инициатива дава уникална възможност за всички граждани от страните, членки на ЕС, да обменят мнения относно предизвикателствата, пред които са изправени отделните общности. И да приоритизират възможностите, чрез които да се изгради висок жизнен стандарт, съобразен със съвременните социални условия.
Основен акцент от творческата среща бе „Ние знаем и творим. От нас зависи!“.
Симбиозата между изкуството, науката и новите технологии ще даде базата за развитие на съвременната човешка цивилизация – под този формат протече творческата среща, в която се включиха ученици, студенти, представители на изкуството, образованието и науката.
Основните участници във форума бяха: Илхан Кючюк, евродепутат от „Обнови Европа“ и представител на Европейския парламент в Конференцията за бъдещето на Европа; Маргарита Мачева, режисьор и директор на Драматичния театър „Никола Вапцаров“ в Благоевград; Севар Иванов, зам.-директор на ДТ „Никола Вапцаров“, носител на наградата „Икар“ – 2022 за поддържаща мъжка роля; Николай Йорданов, режисьор; актьорите Албена Чобанова и Аладин Алиибрахим; проф. Иванка Влаева, зам.-декан на Факултета по изкуствата към ЮЗУ „Неофит Рилски“ – Благоевград; студенти от ЮЗУ: Веселин Катеринкин и Ивайло Стоянчев; студенти от АУБГ: Андрея Малинова и Мария Хайдушка; Ивайло Бонев, основател на образователен център „Технократи“; Вероника Преждарова, член на Асоциацията на младите учени; д-р Цветанка Иванова, председател на фондация Re; Цветомира Съботинова, университетски преподавател; ученици от НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ – Благоевград и ПМГ „Яне Сандански“ – Гоце Делчев;
Образована и високотехнологична Европа може да се постигне с интегриран подход между науката, изкуството и технологиите. Младите хора, участници в разговорите, застанаха зад идеята, че образованието в по-ранната степен на училището трябва да се базира на взаимовръзката между точните и хуманитарните науки. Да има последователност, добри възможности за свързване на науката с изкуствата. И да се взима пример от добрите европейски практики в развитите държави от общността.
Според преподавателите, практическите занятия са от изключителна важност за трупането на професионален и научен опит сред подрастващите. Те подчертаха необходимостта от засилването на интегрирания подход, т.е. взаимовръзката между отделните учебни дисциплини. Това пък от своя страна би провокирало младия ум към иновативност и креативност.
Повече европейски програми, насочени към изкуството и културата; привличане на млади учени от отделни високотехнологични сектори да работят в полза на изкуството – това би довело до комплексна възможност да се види как съществува и се развива светът. Тезите бяха посочени от представители на театралната и музикалната гилдия, участници в срещата.
Основна мисия е да се привлекат експерти от цял свят от сферата на наука, изкуство и технологии. Изкуството е важно, защото то е най-близко до преживяванията и познанията, които човечеството е събрало като обща памет, подчертаха участниците в срещата.
Според тях връзката между изкуствата и науката винаги е съществувала. Основна задача на нашето съвремие е да се надгражда и развива.
Основни идеи, които се генерираха по време на дискусията:
1. Интегриран подход между наука, изкуство и технологии.
2. Повече практически занятия и трупане на професионален и научен опит сред подрастващите.
3. Засилване на взаимовръзката между отделните учебни дисциплини.
4. Повече европейски програми, насочени към изкуството и културата и привличане на млади учени от отделни високотехнологични сектори, които да работят в полза на изкуството.
Проследете дискусията във Фейсбук страницата на БНР.
Емблематичната за България баба - Дешка Кротева, посрещна екип на Радио Благоевград с обич, уважение и много вдъхновение. Разказа тя пред нас за живота отпреди и хубаво ни нагости. Облечени в носии, в Горно Драглище, усетихме магията на българското, вкусът на нашенското и топлината, която само българите могат да даряват, когато посрещат гости в дома..
За поредна година журналистът Лалка Радкова получава благодарствена грамота от Института за здравно образование и Националната асоциация за профилактика на белодробните заболявания. На три дати през май в Благоевград бяха извършени б езплатни и зследвания на дишането при пушачи и бивши пушачи. Събитието намери място в програмата на Радио..
Емоционален и запомнящ се ден беляза днешната дата в Радио Благоевград. След 24 години отдаденост, професионализъм и неизчерпаема енергия, Магдалена Бижева – ръководител на екип "Реклама" – излезе в заслужен отдих. Бижева е знакова фигура в Радиото на Югозапада, с принос, който се усеща както в ефира, така и зад кулисите. През годините тя не..
Гала-концертът е на лауреатите в 14-тото издание на конкурса „Звезди в радиото“. Събитието е организирано от БНР Радио Благоевград и НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ бивша Солунска със съдействието на Регионалното управление на образованието и община Благоевград. Конкурсът, който се проведе в края на месец март, е за млади изпълнители в областта на..
КЛАСИРАНЕ на участниците в XIV конкурс за млади таланти „ЗВЕЗДИ В РАДИОТО - 202 5 ” ПОБЕДИТЕЛИ: РАЗДЕЛ „ФОЛКЛОР” : ХРИСТИНА АЛЕКСАНДРОВА КРЪСТЕВА - гр. Симитли РАЗДЕЛ „ПОПУЛЯРНА МУЗИКА” : ЗОЯ РОСЕНОВА АНГЕЛОВА – гр. Благоевград РАЗДЕЛ „ИНСТРУМЕНТАЛИСТИ” : БОЖИДАРА ГЕОРГИЕВА КАРАКИЧЕВА -..
В Арт салона на Радио Благоевград беше открита изложбата "По стъпките на Сирак Скитник 2024", посветена на 90-годишнината на Българското национално радио. Изложбата представя отличените творби от националния конкурс за ученическо изобразително изкуство "По стъпките на Сирак Скитник". Конкурсът се организира съвместно от Националната..
Представяме на вниманието Ви четиринадесетото издание на конкурса „Звезди в Радиото”, в който имате възможност да участвате. „ Звезди в Радиото – 202 5” 29 и 30 март 2025 г. Конкурсът е за млади изпълнители в областта на класическата, народната (автентична или обработена) и популярната музика и се провежда в три раздела –..