В България има едно място, което за мечките в беда, означава дом.
През последните 20 години в България Паркът за танцуващи мечки край Белица е спасителен оазис и рехабилитационен хъб, първи, пореден или последен сигурен дом за бедстващи мечки. Той е единственото защитено място в България, което осигурява специални грижи за спасените кафяви мечки. Паркът е съвместен проект между Фондация "Бриджит Бардо" и "Четири лапи". Повечето от мечките, настанени в него, са бивши „танцуващи мечки“ от България, както и няколко от Сърбия и Албания. Освен тях, паркът приютява и мечки, пострадали от човешка намеса - отглеждани в плен или при неблагоприятни условия - в тесни клетки в циркове, хотели и зоокътове. В Парка спасените мечки преминават през процес на адаптация и рехабилитация, за да се възстановят от предишния си живот в плен и да свикнат в условия, близки до естествените за вида им.
Кафявата мечка в България е защитено животно и въпреки това е под постоянна заплаха - от злонамерените действия на бракониери или от добронамерените действия на всички нас, които нарушаваме и застрашаваме естествения ѝ хабитат с различни дейности.
От 19 април 2022 г., паркът в Белица посреща отново посетители. С официалното отваряне на парка за летния сезон, паркът отваря и нова страница в своята история.
“Парк за танцуващи мечки” изпълни успешно своята мисия и преминава към следващата - Парк за мечки Белица.
“Парк за танцуващи мечки” се открива на 17 ноември 2000 г. с мисията да приюти всички “танцуващи” мечки, които да получат близки до естествените условия на живот възможности, комбинирани с нужната човешка грижа и да бъдат освободени завинаги от човешката експлоатация. Оттогава до днес паркът е бил дом на 32 танцуващи мечки от няколко страни на Балканите. Повечето от настанените в него са бивши „танцуващи мечки“ от България, както и няколко от Сърбия и Албания.
„Паркът изпълнява целта, заради която е бил създаден преди почти 22 години. С дружните усилия на МОСВ и "Четири лапи" тази жестока практика и всички, някога тормозени с жестока “дресировка” и отглеждани като атракция мечки е прекратена, те са спасени от ЧЕТИРИ ЛАПИ в партньорство с Фондация Бриджит Бардо и настанени и угрижвани там. Смяната на името напарка означава, че това защитеното място ще продължи да спасява мечки”, споделя Димитър Иванов, директор на Парка за мечки Белица.
На 21 април на Моста на влюбените до НДК ще бъде позиционирана изложба, която разказва историята на Спасените за тези повече от 20 години мечки. Експозицията се реализира в партньорство със Столична общинаи ще продължи до 5 май.
„Това е един вълнуващ визуален разказ, с който искаме не само да напомним историята за спасението на мечките, но и да ги разкажем за първи път на младата аудитория. За щастие, жестоката практика на “танцуващите мечки” вече не съществува и хората не си спомнят или изобщо не знаят, че до 90-те години на миналия век мечките са били разхождани на верига по софийските улици и на ключови туристически дестинации в страната за забавление. Малко хора днес са наясно, че тази атракция, скандално наречена “танц на мечка”, се е постигала с ужасяващ тормоз и невъобразими мъки. За да не се повтарят грешките на историята, тя трябва да се помни и никога, на никого вече да не хрумва да превърне това гордо и прекрасно животно в “танцуваща мечка”, споделя Деница Славова, ръководител “Комуникации” на "Четири лапи".
Със заповед на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков 3 януари 2025 г. е обявен за неучебен за всички училища в България, съобщават от просветното министерство. От министерството се аргументират, като посочват, че: "През последните седмици МОН ежедневно следи ситуацията в цялата страна и води непрекъснат диалог с кметовете на отделните..
Коледните светлини в град Трън ще бъдат запалени навръх Никулден, съобщиха от общината. Тържеството ще започне в 18 часа на площада в града, а по-рано през деня ще бъде открит коледният базар. Третото издание на коледния базар в Трън ще събере над 20 участници. На щандовете местните жители и гостите на града ще могат да намерят кулинарни изкушения,..
Започна ремонтът на Езиковата гимназия в Кюстендил. Той трябва да приключи за 540 календарни дни, а финансирането, в размер на 5 млн. и 136 хиляди лв., е по линия на определените като приоритетни обекти към Закона за държавния бюджет за настоящата година. Ремонтните дейности са по въвеждането на мерки за енергийна ефективност, каза кметът на общината..
Предизвикателствата на енергийната трансформация пред регионалната икономика, на работещите в тази сфера, отражението на промените върху градовете и общините, бяха дискутирани в Кюстендил. Целта на събитието беше да бъдат обсъдени важните въпроси, произтичащи от тези промени и възможните перспективи. Във форума се включиха д-р Йорг Вайнгартен,..
Желанието си за ускорено строителство на автомобилното и железопътното трасе на Коридор номер 8 заявиха днес на гара Гюешево председателите на Общински съвети от Кюстендилска област. Председателят на Общинския съвет в Кюстендил Димитър Велинов припомни, че през миналия месец съветниците от деветте общини в областта единодушно приеха обща декларация за..
Представители на 24 специализирани центрове от община Благоевград, предоставящи социални услуги, бяха част от празничната инициатива „Бъди с нас“. Под това мото в благоевградската зала „Скаптопара“, се обединиха деца и възрастни по повод Международния ден на хората с увреждания. Ателиета по изкуствата, спортни и танцови предизвикателства..
Над 20% от българите живеят в населени места, засегнати от бедствия, през миналата година, показват данните на Националния статистически институт. В следствие на аварии, инциденти и кризи са загинали 667 души, а 9 415 са пострадали. И в двата случая най-големият брой е при пътни инциденти. С повече от 112% се увеличава броят на кризисните събития, за..