Във фокуса на вниманието ни в последния ден от Страстната седмица, предшестваща Великден, е новият роман „Звезди под клепачите” на Николай Терзийски, за който веднага се заговори като литературно събитие. Появата му се свързва с много лична за автора история от 2020 г., която отваря болезнена празнота, трансформирана от него в енергия за писане, но по широкия път към читателите си книгата вече живее пълноценен собствен живот. Във вторник беше премиерата й в Пловдив, във вдъхновяващата атмосфера на Литературен Салон „Spirit & Spirit”, на 26 арил е представянето й в Дупница, на 11 май в Благоевград, на 17 май в София, а на 11, 12 юни на фестивала на българската книга в Брюксел .
„Звезди под клепачите” е внимателно и прецизно изграден роман, с онази характерна „сферична” постройка, която отличава предишните книги на автора”, е написал в анотацията редакторът Борис Минков. „Повествованието съставя плътни паралелни структури, които в хода на действието се разгръщат като цялостни светове. Това е разказ, който захапва опашката си и се самосъздава пред очите на читателя.”
А за писателката Здравка Евтимова романът е необходим днес и сега, за да не се превърне животът в единствения възможен влак към истината.
„В тази книга има мъдрост и искрящ талант. Има надежда. Това е роман за времето и неговото най-красиво, най-страшно и същевременно най-щастливо измерение – любовта. Николай Терзийски е създал притча за безсмъртието, стигнал е сърцевината на тайната. Сред всичко на света само любовта е в състояние да създава вечност”, казва Евтимова.
Николай Терзийски е роден в Смолян през 1983 г. Завършил е журналистика в СУ „Св. Климент Охридски”. Има и магистратура по философия. Дебютният му роман „Отлъчване” излиза през 2017 г., и печели голямата награда в категория проза от Националния конкурс за дебютна литература „Южна пролет”. През 2019 г. излиза и вторият му роман „Хроники на неведомото”.
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..
Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..
Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..
В интервю за Радио Благоевград лидерът на “Републиканци за България” Цветан Цветанов сподели своята оценка за кабинета „Желязков“. Той отбеляза, че наличието на редовно правителство дава известна надежда за стабилност и възможност за парламентарен контрол върху изпълнителната власт, както и за засилване на международното присъствие на страната...