Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русия отваря хуманитарен коридор за цивилни от "Азовстал"

Автор:

Русия съобщи, че отваря хуманитарен коридор за цивилни, които да могат да напуснат металургичния завод "Азовстал" в град Мариупол. 

Заводът на пристанището в Мариупол е смятан за последен бастион на съпротивата в града. До момента двете страни се обвиняват взаимно за провалените опити за евакуация от района, а пред ББС жители, успели да избягат, споделят, че са били държани в руски центрове, подобни на концентрационни лагери. 

Пет железопътни гари в централна и западна Украйна станаха обект на въздушни удари, все още няма конкретна информация за жертви и пострадали. 

След срещата си с украинския президент Володимир Зеленски американският държавен секретар Антъни Блинкън заяви, че Русия се опитва да унищожи части от Украйна, но не успява да постигне военните си цели. А министъртът на отбраната Лойд Остин заяви, че Украйна може да спечели войната, ако разполага с подходящата техника и подкрепа. По думите му Вашингтон иска да види Русия отслабена до степен, в която да не може да воюва. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората на кочериновското село Бураново излязоха на протест

Жители на с. Бураново, община Кочериново, се събраха днес на протест срещу свещеника в селото, който заключил обновеният от тях храм. Протестът се проведе пред църквата "Свети Пророк Илия" в селото, която и днес, и на вчерашният празник Илинден, останала заключена. Местните са недеволни от новоназначения свещеник Георги Граховски, който им казал,..

публикувано на 03.08.25 в 13:17

Нарушено топлоподаване в Перник

Близо месец без топла вода ще бъдат хиляди абонати на „Топлофикация Перник” в пернишките квартали „Изток” и „Мошино”.  От понеделник, 4 август, до края на месеца топлоподаването ще бъде спряно на живущите в сградите, намиращи се в северната част на  двата квартала.  Причината е планов ремонт на топлоповодната магистрала „Север”.  З асегнати от..

публикувано на 03.08.25 в 11:59

Слънчево време

Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд над планинските райони на Западна България ще се развива купеста облачност и на места ще превали и прегърми. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 31° и 36°.

публикувано на 03.08.25 в 08:47

Пожар в местността Трънски обор

Пожар е избухнал този следобед в местността Трънски обор по пътя за село Глоговица. Да потушат огъня са изпратени пожарен автомобил от Брезник и водоноски. На място има и хора, които помагат на екипите. От общината в Трън предупредиха, ако някой реши да се включи в гасенето да бъде подготвен, а носи лопати и тупалки и маска.

публикувано на 02.08.25 в 17:13

Поредна авария остави без вода брезнишкото село Муртинци

От около месец чешмите по къщите не текат. Имало е цистерна, която преди повече от две седмици е изтеглена. Малцината , останали в селото бедстват. Вода има, а ние сме жадни, казаха местните. За домакински нужди и за да се изкъпят обикалят околните села. От "ВиК" в Брезник им отговаряли, че не са приоритет. „От 4-5 години нямаме вода. Избива..

публикувано на 02.08.25 в 16:24

Десетки жители на бобовдолското Големо село и на околните населени места се събраха на протест срещу ТЕЦ “Бобов дол”

Деца и възрастни издигнаха плакати “Страх ни е от пожари”, “Искаме чист въздух” и “Г-н Ковачки, елате да подишате”. Поводът са последните два пожара в топлоцентралата, чиито последствия хората все още търпят. Те твърдят, че са горели не само бали със слама, но и пластмаси и други отпадъци, а миризмата от тях се усеща и до момента. Дворовете в селото са..

публикувано на 02.08.25 в 13:24

Благоевградската общественост отбеляза 122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание

Благоевградската общественост отбеляза 122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание и 165 години от рождението на първия почетен гражданин на Горна Джумая – Леон Ламуш. Честванията започнаха с  панихида в памет на героите, загинали за вярата и свободата на България, и полагане на цветя на мемориала „Делчев род“ в двора на църквата..

публикувано на 02.08.25 в 11:50