98 години от смъртта на Димитър Благоев бяха отбелязани в Благоевград. Годишнината беше почетена с ритуал по полагане на цветя пред паметника на Дядото, който се намира на площад „Георги Измирлиев“, съобщиха от общинския пресцентър.
В церемонията участваха Силвия Домозетска, директор на Дирекция „Култура, спорт, туризъм“ към Община Благоевград, Стоян Христов, гл. секретар на Областна администрация, представители на политически партии, обществени организации и граждани.
Димитър Благоев е български политик, философ, публицист, основател на организираното социалистическо движение в България и на първата социалдемократическа партия на Балканския полуостров.
Дядото, както още е наричан, е роден на 14 юни 1856 година в село Загоричани, Костурско, а земният му път свършва на 7 май 1924 г. в София.
С Указ №209 от 3 май 1950 година Президиумът на Народното събрание постановява преименуването на гр. Горна Джумая в град Благоевград. Така градът ни официално получава името на Димитър Благоев.
Паметникът на Дядото, който се намира на централния площад, в непосредствена близост до сградата на Община Благоевград, е създаден от скулптора Борис Гондов през 1971 г.
С ритуал по полагане на венци и цветя обществеността на Благоевград отбеляза 140 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Присъстващите официални лица и гости на града, бяха поздравени за празника от зам.-кмета на община Благоевград Станислав Кимчев, който припомни събитията, състояли се преди 140 години и подчерта..
Още снощи е спряно разпространението на огъня, обхванал около 100-120 дка смесена гора на границата на Софийска и Пернишка област. В по- голямата си част, пожарът е бил на брезнишка територия, каза директорът на местното горско стопанство Юлий Сираков. Над 40- 50 пожарникари, горски служители, доброволци и от двете области са се включили в..
Международен фолклорен фестивал „Изгрев от Айдара“ ще се проведе на днес и утре в село Изгрев, община Благоевград. Програмата на събитието, което се утвърждава като посланик на фолклорните традиции, ще бъде съчетана с тържествено честване по повод 45 години от основаването на Народно читалище „Арсени Костенцев 1980“ и с XI традиционен събор..
За трета поредна година радомирското село Долни Раковец е домакин на едно от най- колоритните събития в Пернишко- фестивалът на чесъна. В продължение на два дни – днес и утре, площадът в населеното място ще бъде изпълнен с музика, гайдари, усмивки и с аромата на прословутия долнораковски бял и черен чесън. Автентична българска кухня, музика, танци и..
Изключително натоварено е движението по пътя Симитли - граничен пункт Кулата. В Кресненското дефиле и в Кресна автомобилите се движат бавно, като на места се образуват тапи. Очаква се трафикът да се засили още повече до обяд и да продължи да е тежък през целия ден.Предприети са мерки от страна на АПИ като е въведено реверсивно движение в района..
Празнично шествие с участието на 38-и батальон за ядрена, химическа, биологична защита и екология ще се проведе в Радомир по повод Съединението. Шествието ще тръгне от площад „Войнишко въстание” до паметника на първия български офицер , загинал по време на Сръбско- българската война през 1885 година подпоручик Константин Цанков. С военен..
Тежка остава ситуацията с пожара в Национален парк "Рила", който продължава да се разраства. Десети ден продължава битката с огъня. До късно снощи продължиха работа десетки пожарникари, служители на парка горски , военни и доброволци, но силният вятър вдигаше пожара върхово. Огнени езици и черен дим се наблюдаваха по пътя Симитли-Банско. Горяха сухи..