Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

30 години от Програмата на ЮНЕСКО „Паметта на света“

4
Снимка: Биляна Славчева

По повод 30 години от създаването на Програмата на ЮНЕСКО „Паметта на света“, в зала „22 септември“ в Благоевград, се проведе среща разговор с проф. Боряна Христова и доц. Илия Пенелов, посветена на националните политики в рамките на програма. 

„Паметта на света е международна инициатива, създадена с цел опазване и съхраняване на световното човешко наследство от колективна амнезия, пренебрегване, опустошения на времето и климатичните условия, както и от умишлено унищожаване. Това е уникална програма, в която влиза цялото човешко достижение” – коментира на проф. Боряна Христова, която е един от 14-те членове на Международния консултативен комитет, който администрира Програмата „Паметта на света“. Те се назначават от генералния директор на ЮНЕСКО. 

Телеграмата, с която е поставено началото на Първата световна война, както и целият архив на Исак Нютон са част от световните съкровища, които се съхраняват в Регистъра „Паметта на света“. Това е сборник от документи, ръкописи, устни предания, аудио - визуални материали, библиотеки и архивни фондове с универсална стойност. 

„До момента в Регистъра са вписани 428 предложения, 4 от които са на България. Те се съхраняват и тук и другаде, защото сред тях е и Лондонското евангелие. Така че, България продължава да предлага и ви обещавам, че още български паметници ще бъдат включени в Регистъра” – коментира още проф. Христова.

Тази година България се включва в календара на ЮНЕСКО с много събития, посветени на бележити годишнини, сред които са 300 години от рождението на Паисий Хилендарски и 260 години от написването на „История славянобългарска“. 

„Да не забравяме, че Паисий Хилендарски ни приканваше да четем историята. Ако искаме да научим и да разберем бъдещето си, трябва да познаваме миналото си. Защото страни, които не познават миналото си, нямат перспективи за добро бъдеще, защото няма да стъпят на научни уроци. Точно в това е смисълът и на програмата на ЮНЕСКО „Паметта на света“. Годишнината от рождението на Паисий Хилендарски ще бъде отбелязана в Париж с много голяма изложба от целия свят, защото все пак говорим за световно наследство“ – уточни проф. Боряна Христова. По думите й, националната политика по отношение опазването на националното ни наследство, не е достатъчно ясна и последователна. 

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Китайският език и култура - все по-интересни за студентите в Благоевград

Специалността "Педагогика на обучението по български език и китайски език" е сред сравнително новите специалности във Филологическия факултет на Югозападния университет "Неофит Рилски" и е важна стъпка към навлизането на азиатските езици и култури в портфолиото на филологическите специалности в Благоевград. Вече четири години специалността се стреми да..

обновено на 03.04.25 в 15:42

Композиторът Стефан Диомов: Да е обич и пак обич

Композиторът Стефан Диомов ще отбележи своя 80-годишен юбилей с концерт в зала 1 на Националния дворец на културата (НДК) на 4 и 5 април. За предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград композиторът сподели, че се вълнува за предстоящото събитие. „Такъв отзвук на моите песни за първи път ми се случва и то в такъв мащаб“, допълни още Стефан..

публикувано на 02.04.25 в 14:46

Нов пънк и рок фестивал „Three Mountains Rock Fest“ край Банско

Нов пънк и рок фестивал „Three Mountains Rock Fest“ ще се проведе в три поредни дни – 5, 6, и 7. септември, тази година, на „Бяла сцена“ между село Баня и Банско. Организатор на събитието е испанецът, който живее от 12 години в Разлог –Давид Райгал. В предаването „Ефир за приятели“ той сподели повече за фестивала и желанието той да се превърне в..

публикувано на 02.04.25 в 14:14

Приключения в музея: Игра-приложение открива неподозирани съкровища в Благоевград

Регионалният исторически музей - Благоевград вече е част от приложението TreasureUP – интерактивна платформа, която превръща обикновеното музейно посещение в истинско приключение. Вече всички посетители – малки и големи, могат да се включат в мисия за търсене на съкровища, докато разглеждат експозициите. Автори на безплатното приложение са седем..

обновено на 02.04.25 в 13:57

Народната певица Любимка Бисерова с книга за родното си село Пирин

Народната певица Любимка Бисерова ще представи своята книга „Село Пирин – Спомени и документи от борбата за свобода“. Представянето ще се състои на 2 април, 17:30 ч. в Художествената галерия на Дома на културата и на 3 април в Регионалната библиотека „Д. Талев“ в Благоевград. Книгата е резултат от дългогодишни проучвания и събиране на..

публикувано на 31.03.25 в 12:34

„Да се хванем за зелено“ с Габренска сарма от бутима

Април e съвсем близо, а планина Беласица е на един хвърлей място. Време е „да се хванем за зелено“ в Подгорието, къде ни очакват интересни приключения, красиви природни гледки и вкусна местна храна. Това са част от акцентите в Празника на Габренската сарма от бутима, който ще се проведе на 26 април в петричкото село Габрене. Той е част от..

публикувано на 31.03.25 в 12:23
Владислав Христов

Владислав Христов: Поезията без послание няма смисъл

Поезията е много повече от лична изповед – тя е начин за предаване на важни послания, които отекват отвъд страниците. В това вярва Владислав Христов, носителят на Националната награда за поезия „Иван Николов“ за 2025 г., който беше отличен за стихосбирката си „Пойни птици“.  В интервю за Радио Благоевград поетът сподели, че съвременната поезия все..

публикувано на 31.03.25 в 11:42