Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

30 години от Програмата на ЮНЕСКО „Паметта на света“

4
Снимка: Биляна Славчева

По повод 30 години от създаването на Програмата на ЮНЕСКО „Паметта на света“, в зала „22 септември“ в Благоевград, се проведе среща разговор с проф. Боряна Христова и доц. Илия Пенелов, посветена на националните политики в рамките на програма. 

„Паметта на света е международна инициатива, създадена с цел опазване и съхраняване на световното човешко наследство от колективна амнезия, пренебрегване, опустошения на времето и климатичните условия, както и от умишлено унищожаване. Това е уникална програма, в която влиза цялото човешко достижение” – коментира на проф. Боряна Христова, която е един от 14-те членове на Международния консултативен комитет, който администрира Програмата „Паметта на света“. Те се назначават от генералния директор на ЮНЕСКО. 

Телеграмата, с която е поставено началото на Първата световна война, както и целият архив на Исак Нютон са част от световните съкровища, които се съхраняват в Регистъра „Паметта на света“. Това е сборник от документи, ръкописи, устни предания, аудио - визуални материали, библиотеки и архивни фондове с универсална стойност. 

„До момента в Регистъра са вписани 428 предложения, 4 от които са на България. Те се съхраняват и тук и другаде, защото сред тях е и Лондонското евангелие. Така че, България продължава да предлага и ви обещавам, че още български паметници ще бъдат включени в Регистъра” – коментира още проф. Христова.

Тази година България се включва в календара на ЮНЕСКО с много събития, посветени на бележити годишнини, сред които са 300 години от рождението на Паисий Хилендарски и 260 години от написването на „История славянобългарска“. 

„Да не забравяме, че Паисий Хилендарски ни приканваше да четем историята. Ако искаме да научим и да разберем бъдещето си, трябва да познаваме миналото си. Защото страни, които не познават миналото си, нямат перспективи за добро бъдеще, защото няма да стъпят на научни уроци. Точно в това е смисълът и на програмата на ЮНЕСКО „Паметта на света“. Годишнината от рождението на Паисий Хилендарски ще бъде отбелязана в Париж с много голяма изложба от целия свят, защото все пак говорим за световно наследство“ – уточни проф. Боряна Христова. По думите й, националната политика по отношение опазването на националното ни наследство, не е достатъчно ясна и последователна. 

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

„Опаковано с любов“ – добрина, стопляща планинарските сърца

Младите планинари от Петрич продължават благотворителната си кампания „Опаковано с любов“. Една от последните им акции бе по повод Деня на християнското семейство, когато те дариха чаши за чай, купички и съдове за хранене на Хижа „Беласица“. Младите природолюбители вярват, че добрината, „опакована с любов“, стига далеч - до планинарските сърца и до..

публикувано на 03.12.24 в 14:36

Щедър вторник срещу черен петък - или за една теорема на доброто!

На 3 декември България се включва в #ЩедриятВторник - движение, което вдъхновява хората по целия свят да променят обществата със силата на щедростта. Да накараш някого да се усмихне, да помогнеш на съсед или непознат, да се застъпиш за кауза, да дариш – всеки има нещо, което може да даде на другите. Идеята за #GivingTuesday (Щедрия вторник) се..

публикувано на 03.12.24 в 11:20

Включете се в обучението „Енергийно еспресо“ за създаване на енергийни общности

 „Грийнпийс“ – България започна обучение на служители от общинските администрации за създаване и функциониране на енергийни общности. Курсът е безплатен, обучението се провежда онлайн и ще продължи до 31 януари 2025 година, а всеки успешен курсист ще получи поименен сертификат. Това ще даде възможност на неговата община да вземе европейска Life..

публикувано на 03.12.24 в 09:39

Коледни приключения за бъдещите първокласници

На 10 декември с надслов „Коледни приключения“ началните учители в благоевградското средно училище  „Арсени Костенцев“ отварят вратите на класните стаи за бъдещите първокласници и техните родители. Това сподели в ефира на Радио Благоевград началният  педагог Станислава Карагьозова. Тя и нейните колеги не за първи път организират..

публикувано на 02.12.24 в 15:01

Стартира „Коледария“ 2024 в Белица

На 02.12. 2024 г., понеделник, от 17.30 ч. на централния площад в Белица ще грейне коледната елха. Със запалването на светлините, кметът на Община Белица Радослав Ревански ще даде началото на коледните и новогодишните празници в общината, които ще преминат под надслов „Коледария“ 2024. Целият месец декември ще бъде изпъстрен с множество събития,..

публикувано на 02.12.24 в 14:01

Динамична и доста натоварена 2024 година за доброволците в Благоевград

Като динамична и доста натоварена определи  2024 година за доброволците в Благоевград Владимир Филков. Той е компютърен специалист по професия, координатор за Благоевград на Съюза на българските спасители и ръководител на доброволното формирование „Георги Измирлиев – Македончето“ в областния град. През летните месеци, когато е пожароопасният сезон,..

публикувано на 02.12.24 в 11:00

Изложба ще разкаже за индустриалната история на Благоевградска област

Специално за Радио Благоевград и за първи път пред медиите   инж. Георги Георгиев и Биляна Карадакова разказаха за подготвяната изложба за историята и днешния ден на промишления отрасъл в Благоевградска област. Планира се изложбата да бъде открита през януари 2025 година и да включва образци на произвеждани изделия, информационни и фото -..

публикувано на 02.12.24 в 09:14