Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

30 години от Програмата на ЮНЕСКО „Паметта на света“

4
Снимка: Биляна Славчева

По повод 30 години от създаването на Програмата на ЮНЕСКО „Паметта на света“, в зала „22 септември“ в Благоевград, се проведе среща разговор с проф. Боряна Христова и доц. Илия Пенелов, посветена на националните политики в рамките на програма. 

„Паметта на света е международна инициатива, създадена с цел опазване и съхраняване на световното човешко наследство от колективна амнезия, пренебрегване, опустошения на времето и климатичните условия, както и от умишлено унищожаване. Това е уникална програма, в която влиза цялото човешко достижение” – коментира на проф. Боряна Христова, която е един от 14-те членове на Международния консултативен комитет, който администрира Програмата „Паметта на света“. Те се назначават от генералния директор на ЮНЕСКО. 

Телеграмата, с която е поставено началото на Първата световна война, както и целият архив на Исак Нютон са част от световните съкровища, които се съхраняват в Регистъра „Паметта на света“. Това е сборник от документи, ръкописи, устни предания, аудио - визуални материали, библиотеки и архивни фондове с универсална стойност. 

„До момента в Регистъра са вписани 428 предложения, 4 от които са на България. Те се съхраняват и тук и другаде, защото сред тях е и Лондонското евангелие. Така че, България продължава да предлага и ви обещавам, че още български паметници ще бъдат включени в Регистъра” – коментира още проф. Христова.

Тази година България се включва в календара на ЮНЕСКО с много събития, посветени на бележити годишнини, сред които са 300 години от рождението на Паисий Хилендарски и 260 години от написването на „История славянобългарска“. 

„Да не забравяме, че Паисий Хилендарски ни приканваше да четем историята. Ако искаме да научим и да разберем бъдещето си, трябва да познаваме миналото си. Защото страни, които не познават миналото си, нямат перспективи за добро бъдеще, защото няма да стъпят на научни уроци. Точно в това е смисълът и на програмата на ЮНЕСКО „Паметта на света“. Годишнината от рождението на Паисий Хилендарски ще бъде отбелязана в Париж с много голяма изложба от целия свят, защото все пак говорим за световно наследство“ – уточни проф. Боряна Христова. По думите й, националната политика по отношение опазването на националното ни наследство, не е достатъчно ясна и последователна. 

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Димитрина Проданова и нейната "Книга антидепресант"

Димитрина Проданова племенница на алпиниста Христо Проданов, родена е в Карлово на 16 март 1973 година. Напуска родния си град в седми клас,за да учи в София, където и днес живее със семейството си. Споделя, че карловец никога не казва,че не е карловец, защото е израснала в сърцето на Стара планина, където според нея, духът се формира по по-различен..

публикувано на 04.10.24 в 16:10

Четвърта краеведска конференция подготвят в Благоевград

Четвърта краеведска конференция организират в Благоевград. Тя ще учи подрастващите на старите занаяти. Краеведи, етнографи, историци, изкуствоведи и библиотекари ще споделят опит и добри практики в областта на художествените занаяти, характерни както в миналото ни, така и в съвремието. „Целта ни е всички тези занаяти да обединим в сборник, който ще..

публикувано на 04.10.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Ипотечно кредитиране в България: Какви нови условия въведе БНБ?

От началото на седмицата влязоха в сила новите мерки, въведени от Българската народна банка (БНБ), с цел затягане на условията за жилищно кредитиране. Тези изменения са резултат от ускореното кредитиране в жилищния сегмент, което за август достигна най-високото ниво от 2000 г. насам. Съгласно новите ограничения, търговските банки вече не могат да..

публикувано на 04.10.24 в 11:24

„Бягане за животните“ 2024 – инициатива с кауза

По повод Световния ден на селскостопанските животни, който отбелязахме на 2-ри октомври и предстоящия на 4 октомври Световен ден за защита на животните, Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“ /КАЖИ/, организира „Бягане за животните!2024“.  Целта на събитието е да бъдат обединени усилията на всички любители на животните за..

публикувано на 03.10.24 в 14:43
Методи Байкушев

Измененията в ОУП ще сложат ред в застрояването на Благоевград

Работи се по изменение на Общия устройствен план на Благоевград. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии. Във финален етап сме на изграждане на визията, след това ще я представим и..

публикувано на 03.10.24 в 11:38

Тревожно! Повечето родители нямат емоционална връзка с децата си

Елена Терзийска е психолог, занимава се с детско-юношеска и училищна психологи, съветва и родители. За себе си споделя, че е посветена да оказва подкрепа на деца, които изпитват болка и проблеми в отношенията си, които искат да са по-удовлетворени, по-щастливи, уверени и целеустремени. Поводът да се обърнем към нея е Международният ден на..

публикувано на 03.10.24 в 09:26

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53