„Трябва да се отнасяме с много повече разбиране към природата и към всички нейни обитатели. Това би помогнало да сме малко по-толерантни, по-разбиращи и приемащи различните“, отправи своето послание към слушателите на РБ д-р Емилия Вачева от Института по биоразнообразие към БАН. Младият учен е херпетолог, изследва влечугите и земноводните, тяхното разпространение, пространствени и хранителни взаимоотношения, опазване на биологичното им разнообразие. „Това е слабо изследвана област, много по-малко хора се занимават с влечуги и земноводни, а те са изключително удивителни животни“, сподели още д-р Емилия Вачева и подчерта, че „на фона на Европа, България е една от богатите на биоразнообразие страни, не само за земноводни и влечуги, а като цяло имаме богата и сложна природа“. Едно изключително богато място, не самона влечуги, а богато на биоразнообразие, е Креснеският пролом. Там са едни от моите най-впечатляващи срещи с интересни видове за българската фауна, каквито са леопардовият смок и котешката змия“, разказа херпетологът.
Цялото интервю с д-р Емилия Вачева чуйте в звуковия файл.
*5 юни – Световен ден на околната среда.
Решението за него е взето от ООН през 1972 година. Всяка година Световният ден на околната среда има различна държава домакин и различна тема. Тази година - домакин е Швеция, а мотото отново е „Само една планета“ с акцент „Да живеем устойчиво в хармония с природата“. Това послание е толкова важно и днес, колкото е било и преди 50 години, когато Стокхолмската конференция е заседавала под същия надслов - „Само една планета“. Точно Стокхолмската конференция стимулира създаването на министерства и агенции по околната среда по целия свят и поставя началото на множество нови глобални споразумения за колективна защита на околната среда.
Световният ден на околната среда се координира от Програмата на ООН за околната среда, ангажира правителствата, бизнеса, гражданското общество, известни личности, градове и общности. Защото светът е изправен пред най-малко три големи екологични кризи: изменение на климата, загуба на биоразнообразие и на природа, и нарастващо замърсяване и увеличаване на количествата отпадъци. И всички те са резултат от човешката дейност, от неустойчивите модели на потребление и производство. Както каза в началото на година Антонио Гутериш – генерален секретар на ООН: „Трябва да преминем в авариен режим срещу климатичната криза. Битката да се спази целта (от затопляне на Земята с не повече) от градус и половина ще бъде спечелена или загубена през това десетилетие. А ние сме далеч от постигането й.“
Общините все още чакат от държавата изработена ясна и единна методика за въвеждане на новите модели за изчисляване на такса смет, които трябва да заработят у нас от 1 януари 2026 година. Миналата година този процес беше отложен тъкмо поради липса на прецизна стратегия как навсякъде да бъде изчислявана такса смет. Сега отново няма яснота по кой път ще..
Изразът „Оферта само за частни клиенти“ в обявите за недвижими имоти е синоним на нелоялна практика и крие опасности за клиента. Това е първата „сигнална лампа“, че не сте се доверили на правилния човек в имотния пазар. „Ако вие сте продавач и обявите своя имот в дадена брокерска агенция с подобен модел на работа, вие рискувате вашият имот да не..
Преди дни служители на ГДБОП задържаха близо 1 тон флакони с райски газ на обща стойност 250 000 лв в благоевградското село Падеш. Според антимафиоти те веществото е било предназначено за разпространение в питейни заведения и търговия на дребно. Цялото количество е иззето, с цел да бъде предотвратено то да стигне до пазара и до крайния..
Промените в наказанията за престъпления срещу животни бяха приети в НС окончателно, при почти единодушно гласуване. Против промените в Наказателния кодекс имаше само 1 глас от ИТН. На фона на настоящата политическа ситуация това показва, че животните са наистина обединяващ фактор. Припомняме, че без разследването на КАЖИ, които разкриха жестоките..
Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“. Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..
Вълнуващо културно събитие ще привлече интереса на туристите към античния град Хераклея Синтика. Фестивалът "Тракийски мистерии" ще се проведе на 26 юли във форума на древното селище. Интерактивният спектакъл ще пренесе публиката в мистичния свят на предците и свещените им реликви. Божественият култ ще оживее пред посетителите през наследниците..
Община Петрич внесе инвестиционно предложение за изграждане на паркинг в РИОСВ – Благоевград. Идеята е да се подобри градската среда, да се намали трафикът и задръстванията в южния град. „Предвижда се изграждането на закрит паркинг на два етажа със135 паркоместа, от тях 15 ще са за автомобили на хора с увреждания. Предвижда се и обособяването..