Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Емилия Вачева: Трябва да се отнасяме с много повече разбиране към природата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Трябва да се отнасяме с много повече разбиране към природата и към всички нейни обитатели. Това би помогнало да сме малко по-толерантни, по-разбиращи и приемащи различните“, отправи своето послание към слушателите на РБ д-р Емилия Вачева от Института по биоразнообразие към БАН. Младият учен е херпетолог, изследва  влечугите и земноводните, тяхното разпространение, пространствени и хранителни взаимоотношения,  опазване на биологичното им разнообразие. „Това е слабо изследвана област, много по-малко хора се занимават с влечуги и земноводни, а те са изключително удивителни животни“, сподели още  д-р Емилия Вачева и подчерта, че „на фона на Европа, България е една  от богатите на биоразнообразие страни, не само за земноводни и влечуги, а като цяло имаме богата и сложна природа“. Едно изключително богато място, не самона влечуги, а  богато на биоразнообразие, е Креснеският пролом. Там са едни от моите най-впечатляващи срещи с интересни видове за българската фауна, каквито са леопардовият смок и котешката змия“, разказа херпетологът.

Цялото интервю с д-р Емилия Вачева чуйте в звуковия файл.


*5 юни – Световен ден на околната среда

Решението за него е взето от ООН през 1972 година. Всяка година Световният ден на околната среда има различна държава домакин и различна тема. Тази година -  домакин  е  Швеция, а мотото  отново е  „Само една планета“ с акцент „Да живеем устойчиво в хармония с природата“. Това послание е толкова важно и днес, колкото е било и преди 50 години, когато Стокхолмската конференция е заседавала под същия надслов - „Само една планета“. Точно Стокхолмската конференция стимулира създаването на министерства и агенции по околната среда по целия свят и поставя началото на множество нови глобални споразумения за колективна защита на околната среда.

Световният ден на околната среда се координира от Програмата на ООН за околната среда, ангажира правителствата, бизнеса, гражданското общество, известни личности, градове и общности. Защото светът е изправен пред най-малко три големи екологични кризи: изменение на климата, загуба на биоразнообразие и на природа, и нарастващо замърсяване и увеличаване на количествата отпадъци. И всички те са резултат от човешката дейност, от неустойчивите модели на потребление и производство. Както каза в началото на година Антонио Гутериш – генерален секретар на ООН: „Трябва да преминем в авариен режим срещу климатичната криза. Битката да се спази целта (от затопляне на Земята с не повече) от градус и половина  ще бъде спечелена или загубена през това десетилетие. А ние сме далеч от постигането й.“ 


По публикацията работи: Зоя Караджова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05

Планира се увеличение на такса смет в община Трън за догодина

Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..

публикувано на 25.11.24 в 10:51

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39