Моделът „Минесота“ е създаден и работи в САЩ вече повече от 70 години. От 30 години този метод успешно прилагат и в Полша. „Най–големият резултат в Полша е, че здравната каса поема заплащането по този моделна лечение. Освен това ефективността на лечението е над 53%, като тези хора, които преминават през този тип терапията и спазват насоките на терапията, остават чисти през целия живот. При 35% от хората, които правят рецидив, след този тип терапия имат много по-голям шанс да се възстановят напълно“, съобщи в интервю за Радио Благоевград Светлана Йорданова, основател и управител на първия в България център за интензивно лечение на зависими по модела “Минесота”. Светлана Йорданова е председател на женското благотворително дружество „Македония“ в Благоевград, организатор на конкурса „Жена на годината на Благоевград“, две години е секретар на Националния съвет по наркотични вещества и заместник - министър на здравеопазването в периода 2017-2021 година.
Лечението по модела „Минесота“ е подходящо за хора, активно участващи в живота – работещи, функциониращи, имащи семейства, но болни от зависимост към алкохол, дрога, хазарт, интернет или комбинирана зависимост. Центърът „28 дни, за да си чист“ е изграден в близост до София и започва работа на 3 юли тази година. Екип от десет български специалисти вече са преминали обучение по модела „Минесота“ и ще продължат да се усъвършенстват под ръководството на полски експерти, които ще помагат в първите стъпки на българския център „28 дни, за да си чист“. (https://28days-to-be-clean.com/)
Интервюто със Светлана Йорданова чуйте в звуковия файл.
С интерактивни занимания на тема: „Значимост на медоносната пчела“, малчугани от Благоевград се запознават със значимостта на пчелите за екосистемата и с полезността на пчелните продукти. Инициативата е на потомствения пчелар от Благоевград Ралица Петкова, която продължава информационната си кампания в благоевградски училища, а вече и в детски..
Два екипа от учители от XI ОУ „Христо Ботев“ Благоевград преминаха обучения по програма „Еразъм+“ за преподаване на гражданско образование. Темата е „Преподаване на толерантност, многообразие и активно гражданство в класната стая на 21 век“. Обучението е по проект „Училище на бъдещето – учители- новатори и успешни ученици“. Реализира се в две..
Една народна мъдрост гласи, че свекървите и тъщите са като звездите - хубави са, когато са далече. Не така обаче стоят нещата при снахата и свекървата от Перник, Мариела Петрова и Михаела Методиева, които са неразделни и прекарват щастливо времето си заедно, споделяйки общата си страст към изкуството. Мариела е израснала без майка и намира..
За първи път новата неправителствена организация „Демократичен център“ имаше възможност да наблюдава изборния процес у нас. За съжаление и този път нарушенията на закона не бяха малко. Това каза в интервю за Радио Благоевград Десислава Николова, председател на „Млада България“ и член на новата организация. Заради късната поява – само преди..
Доц. Елена Ставрова е преподавател по финанси в Стопанския факултет на Югозападния университет „Н. Рилски“ - Благоевград. В интервю за Радио Благоевград тя разказа за поредната работна среща по въпросите на финансовата грамотност на подрастващите до 18 години, състояла се в Дъблин. В проекта участват средни училища и колежи от Финландия,..
Кандидатстването за стажантската програма „Робер Шуман“ на Европейския парламент тече с пълна сила. Основното изискване е кандидатът да е завършил университет, да не е работил или да е бил на стаж по-рано в институциите на ЕС и да има много добри познания по два от официалните езици на Европейския съюз. Единият от тях трябва да бъде от работните езици..
По данни на УНИЦЕФ голям брой деца и младежи, включително и в България, се борят с тревожност, депресия и тъга . Темата за психичното здраве на младите хора не трябва да се пренебрегва, защото ако няма превенция срещу насилието и тормоза в училище, ако няма срещи със специалисти, относно факторите, влияещи за отключване на депресии, то..