„Общинският фонд за подкрепа на местни инициативи се превърна в един от най-успешните модели за инвестиции с участието на гражданското общество. Практиката доказа ефективността на доброволчеството в подобряване на средата за обитаване, за развитие на общественото съзнание за опазване на изграденотоот вандализъм“, подчерта за Радио Благоевград Радмила Рангелова, заместник кмет "Социални услуги, програми и проекти" на община Кюстендил.
Тя припомни, че общинският фонд за подкрепа на местни инициативи в Кюстендил е създаден през 2017 година, първата му сесия стартира с 20 000 лева от общинския бюджет и 8 000 лева подкрепа от платформа „АГОРА“. Тогава са финансирани 13 проекта. Шест години по – късно осъществените проекти вече са 115. „През общинския фонд за подкрепа на местни инициативи финансираме мерки по благоустрояване и озеленяване в община Кюстендил. Допустимите кандидати са сдружения, регистрирани по закона за етажната собственост, читалища, местни културни и образователни институции, църковни настоятелства и храмове към БПЦ, неправителствени организации, собственици или ползватели на търговски обекти. Идеята на този фонд е да подпомогнем граждански инициативи по благоустрояване“, сподели още заместник-кметът.
За 2022 година в бюджета на община Кюстендил са предвидени 50 000 лева за финансиране на местни инициативи. „10 май бе обявеният срок за подбор на проекти, отново по мярката за благоустрояване на градската среда. Получени бяха рекордните 41 проектни предложения. Към момента от тях са одобрени 13 на стойност 41 293 лева. Оценителната комисия продължава да работи и разглежда останалите предложения. Имаме практика, при качествени и получени в срок предложения, да се търси допълнително финансиране с решение на Общинския съвет“, каза Радмила Рангелова.
Интервюто с Радмила Рангелова чуйте в звуковия файл.
Под светлините на рампата – така определихме радиосрещата с актрисата от Благоевград Лили Сучева, която играе роля в най-новия български филм „Терапия“, с премиера в кината след броени дни. Тя играе в различни постановки и в ДТ “Никола Вапцаров”, и Народния театър „Иван Вазов”, Театър "Българската армия". Признава, че напоследък повече..
Преди 13 години Черниче придоби титлата „Първото евросело в България“. Тогава с финансиране по ЕП „Развитие на селските райони“ изцяло е реновирана инфраструктурата на селото. „През всичките тези години ние сме се стремили да поддържаме имиджа и доброто име на селото, да надграждаме и да получаваме всичко това, от което имаме нужда, за да бъдем не..
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..