Университетът „Александър Джувани“ в албанския град в Елбасан е създаден на базата на Висшето педагогическо училище (първата национална институция за обучение на учители в Албания), което работи от 1909 година, а през 1971 година е реорганизирано в Педагогически институт. Висшето училище е с класическа университета структура и носи името на Александър Джувани – албански лингвист, езиковед и писател, най-старата и авторитетна фигура в общественото образование в Албания. „С университета в град Елбасан имаме дългогодишни партньорски взаимоотношения и сътрудничество както в обучението на студенти, така и в научно-изследователска работа, в съвместни публикации и проекти. Наложи се договорът да бъде актуализиран, обогатен в позитивна светлина. Университетът вече може да обучава докторанти, които се ръководят съвместно от преподаватели от двата университета. Това ще повиши както техния капацитет, така и възможността повече докторанти да приключат такава програма“, подчерта за Радио Благоевград доц. Елена Ставрова от Стопанския факултет на ЮЗУ-Благоевград след завръщането си от Елбасан.
Тя припомни, че в Благоевград се обучават студенти от Албания, които като етническо българско малцинство са признати от албанската държава, имат своя статут и права, водят открита дейност за връзка с институции от България и България като държава. Доц. Елена Ставрова отбеляза икономическия напредък на Албания, динамичния ритъм, „зашеметяващата догонваща скорост с която се развива“, посочи редица области в които видимо вече е изпреварила Република Северна Македония. „В Албания отношението към Българияе позитивно, атмосферата в университета – приятелската. Ние сме посещавали и македонски университети, опитвали сме се да правим контакти с тях, участвали сме в техни научни прояви. Обратното обаче не се получава“, сподели доц. Ставрова и разказа още интересни впечатления за университета в Елбасан, българите там и днешния ден на Албания.
Интервюто с доц. Елена Ставрова чуйте в звуковия файл.
Под светлините на рампата – така определихме радиосрещата с актрисата от Благоевград Лили Сучева, която играе роля в най-новия български филм „Терапия“, с премиера в кината след броени дни. Тя играе в различни постановки и в ДТ “Никола Вапцаров”, и Народния театър „Иван Вазов”, Театър "Българската армия". Признава, че напоследък повече..
Преди 13 години Черниче придоби титлата „Първото евросело в България“. Тогава с финансиране по ЕП „Развитие на селските райони“ изцяло е реновирана инфраструктурата на селото. „През всичките тези години ние сме се стремили да поддържаме имиджа и доброто име на селото, да надграждаме и да получаваме всичко това, от което имаме нужда, за да бъдем не..
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..