Собстваници на къщи за гости, изградени със средства по Програмата за развитие на селските райони, трябва да плащат солидни санкции в размер на стотици хиляди левове, заради нередности по изпълнението на проектите. Европейският съюз очаква България да възстанови сумите, похарчени по тази мярка неправомерно. Те постоянно варират в различните изказвания от Европейската комисия от 23 млн. лв. до 28 млн. лв. След направения от Държавен фонд „Земеделие“ /ДФЗ/ мониторинг на всички построени по тази мярка обекти става ясно, че 3,5% от проверените къщи за гости са "чисти измами“. Заведени са 219 дела, от които 36 вече са приключили в полза на ДФЗ. Мониторингът показва още, че 85% от къщите имат разминаване с бизнес плана, тоест, обектите са построени, но няма заетост, няма ВиК, няма електричество. Според изискванията, всяка къща за гости трябва да функционира като такава, да създава работни места и да развива региона, в който се намирa. Факт е, че има и малък процент къщи, които работят много отговорно и много добре, други, които просто не знаят как да работят, и такива, които никога не са имали намерение да работят.
Собственици на къщи за гости, които не са съгласни с наложените санкции организираха протест пред Държавен фонд „Земеделие“ в столицата. Сред санкционираните е и Искра Вазова, собственичка на къща за гости в Доспат, която трябва да връща около 400 хиляди лева, заради нередности в бизнесплана.
„В Доспат има доста къщи за гости, които са построени по тази Програма. Те са построени през 2015 г. Мониторингът, който продължава и в момента, е 10 – годишен. Става въпрос за следното – след като подадохме документите за кандидатстване, дадохме и безнесплана. Примерно, че за 1 година ще имаме определен брой нощувки, следващата година друг брой и така за 10 години напред. Минаха 3 години, ДФЗ дойде и ни провери, къщите за гости работят по презназначение, но в първоначалните договори не е записано, че ако изпълним само до определена степен бизнесплана, ще бъдем санкционирани. Обаче, след 2019 г., след тази проверка, ДФЗ създава нови правила, които се вкарват със задна дата от 2019 г. И така, всички къщи за гости получаваме пълни финансови корекции. Това означава, че трябва да върнем на 100 процента сумата, която в нашия случай е 400 хиляди лева. Заведохме две дела, които спечелихме – първо в Административен съд, после във Върховен съд и след месец и половина получаваме нови актове, пак със същите санкции. Разликата е, че досега ни съдеха по член 74, а сега по член 73“ – обяснява Искра Вазова.
По думите й, специално в Доспат, всички построени по тази Мярка къщи работят по предназаначение.
„Този сериозен проблем се отразява на бизнеса ни, защото вместо да приемаме клиенти, се занимаваме с адвокати. Това е и причината за организирания на 29 юни протест в София, пред ДФЗ. Преди това сме провеждали много срещи с директора на ДФЗ, с политическите партии, но всички вдигат рамене. Делата си вървят, някой от собствениците на къщи за гости са изгубили съдебните дела и обектите им вече са дадени на НАП. Има опасност и ние да изгубим нашата къща за гости, въпреки че те искат парите, не искат къщите. Проблемът е сериозен и касае бизнеса в цяла България, тъй като санкционираните къщи за гости са около 250“ – уточни още Искра Вазова.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Искра Вазова:
Община Симитли изпълни своята инвестиционна програма чрез осигуряване на финансови средства основно по две направления – Програмата за общинските проекти от Закона за държавния бюджет през 2024 г., второто направление е с осигурени финансови средства по европейските програми и Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г. Маруся..
Кметът на село Полена, община Симитли, Веселин Топузов, участва заедно със свои колеги в предаването „Събития и личности“. В ефира на Радио Благоевград той коментира постигнатото през последните години и намеренията за тази. „В нашата община всички села са изключително красиви. В Полена през последните години се случиха доста хубави неща...
Две интерактивни лекции, посветени на темата „Мюзикъли за деца и присъствието на фолклора в тях“, се проведоха в Оксфорд и в българското посолство в Лондон. Инициатори и автори на лекциите бяха студентката по „Съвременна хореография“ от Югозападния университет „Неофит Рилски“ Ния Малешкова и певиците Деси Добрева и Десислава Христова, които са..
Нов документален филм разказва за живота и професионалния път на покойния журналист Милен Цветков. Премиерата на „Милен“ бе на 20 февруари в зала 1 на Националния дворец на културата, предстои прожекция на филма и в Благоевград на 27 февруари. По време на снимките екипът е заснел около 40 интервюта, възстановили са много архиви и са се..
Под светлините на рампата – така определихме радиосрещата с актрисата от Благоевград Лили Сучева, която играе роля в най-новия български филм „Терапия“, с премиера в кината след броени дни. Тя играе в различни постановки и в ДТ “Никола Вапцаров”, и Народния театър „Иван Вазов”, Театър "Българската армия". Признава, че напоследък повече..
Преди 13 години Черниче придоби титлата „Първото евросело в България“. Тогава с финансиране по ЕП „Развитие на селските райони“ изцяло е реновирана инфраструктурата на селото. „През всичките тези години ние сме се стремили да поддържаме имиджа и доброто име на селото, да надграждаме и да получаваме всичко това, от което имаме нужда, за да бъдем не..
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..