„България в момента изпитва глобален риск, който би могъл да се материализира в риск от така наречената стагфлация, т.с трайно нисък или не достатъчно ускорен ръст на брутния вътрешен продукт, съчетан с висока инфлация“, коментира за Радио Благоевград финансистът Румен Гълъбинов. Според него паричната и фискалната политики трябва да бъдат различни от досега прилаганите, като „доста по-внимателно трябва да подходим към две неща: изкупуване на дълга и инвестициите, като за предпочитане е да имаме повече инвестиции“.
Румен Гълъбинов смята, че утвърдените с актуализацията на държавния бюджет мерки съдействат в известна степен за запазване на стандарта на живот и покупателната способност на българина. „Но без капиталови програми, без тези инвестиции за които говоря, трансформирането към повече социални програми, към социални плащания няма да съдействат съществено за ръста на брутния вътрешен продукт. А някои от тези мерки пряко влияят на паричното предлагане и може да се стигне до по-висока инфлацията, да действат повече проинфлационно, отколкото антикризисно“.
Експертът прогнозира, че ако инфлацията в България продължи да се движи, така както от началото на годината, възможно е в края на 2022 година да бъдем неприятен изненадани от инфлация на нива от 20%. „Трябва да се съобразим и да наблюдаваме движението на лихвените проценти, особено в еврозоната, трябва да се наблюдава внимателно пазара на труда и заетостта. Не трябва да допускаме да има задържане на търсенето и спад на потреблението“, посочи още Румен Гълъбинов.
По повод решението за приемане на Хърватия в еврозоната от първи януари 2023 година, Румен Гълъбинов припомни, че през юли 2020 година, България и Хърватия заедно влязоха в чакалнята на еврозоната. „В Хърватия успяха да удържат инфлацията около 9% средно годишно ниво, което не се отличава много от 8.1%, колкото е в края на месец май на едногодишна база инфлацията в еврозоната. Така че ние с нашата 15.6% инфлация стоим по друг начин“.
Интервюто с Румен Гълъбинов чуйте в звуковия файл.
Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..
През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..
Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати. В..
Благоевградска публика се срещна с Дима Кисьова, която представи в Регионалната библиотека „Димитър Талев” дебютната си поетична книга „Крилати многоточия”. Редакторката Камелия Кондова я нарича „Книга –сърце. Момичешко сърце – влюбено и разочаровано, окрилено и... много близко до огъня. Но...в крайна сметка – феникс!” Дима е родена на 10..