Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова коментира в ефира на БНР - Радио Благоевград подвариантът ВА.5на „Омикрон“ и разпространението му в България.
„Като цяло заболеваемосттав България на 14-дневна база бавно пълзи нагоре – днес е 96.08, т.е. изкачваме бавно, но сигурно към 100. Разбира се, в това време стойностите в Западна Европа са 10 пъти по-високи, в някои страни дори 20 пъти по-високи. Но ние винаги при предишните вълни изоставахме, т.е. доста по-защитени се оказваме откъм активен туристически поток. Защото причината за тази вълна в момента е „Омикрон“ ВА.5, но повода да се появи е отпадането на противоепидемичните мерки и активното придвижване на хората между държавите и посещение на държави, в които заболеваемостта е много висока“ – уточни проф. Христова. По думите й трябва да ни тревожи този подвариант, тъй като е в пъти по-заразен от предишния.
Проф. Христова коментира и възможността подвариантът ВА.5 да избягва имунния отговор, създаден от ваксина и от предишно преболедуване. „Трябва да разграничим нещата – от една страна ние имаме имунитет с ваксините и това е големия смисъл на ваксинацията - да поддържаме имунитетът си активен. От друга страна е вирусът, който се променя и се опитва да избяга, но той избягва частично – т.е., когато ние имаме имунитет, той е достатъчен поне да ни предпази от тежко протичане на заболяването. Вирусът пак ще се елиминира от имунната система, ще ни предпази така, че да няма нужда от хоспитализация и интензивни грижи. И тъй като вече има немалък имунитет сред населението, ще намалее доста натискът върху здравната система. В Западна Европа в пъти по-малко са хоспитализациите спрямо предишни вълни, както и нуждата от интензивни грижи, както и смъртността.“
Симптомите при подварианта ВА.5 не са по-различни от познатите при „Омикрон“ – температура, много характерна е общата отпадналост, умора, преходни болки в стави и мускули, хрема, болки в гърлото, суха кашлица – всичко това е в острия период, когато вирусът е в кръвта. „При този подвариант вирусът по-рядко слиза към белите дробове, има случаи на пневмония, но са доста по-малко, отколкото при предишни вълни. По-често засяга горните дихателни пътища. Но има рискови групи с понижен имунитет от злокачествени заболявания, от лечение с кортикостероиди, с цитостатици, особено хората с наднормено тегло, диабет, хипертония – при тези групи е възможно заболяването да протече доста по-тежко. Те трябва да предприемат специални мерки, за да се предпазят“.
Проф. Христова уточни, че вирусът не е по-активен при високите летни температури. „Ние очаквахме, че ще е по-слабо активен, но той е стабилен и не се унищожава така лесно от слънцето така, както ни се искаше. Но засега няма необходимост от въвеждане на специални противоепидемични мерки, защото като цяло страната ни е спокойна. Обстановката се следи в динамика.“
Специалистът прогнозира, че ще намалее силата на вируса, ще се превърне в сезонна инфекция заедно с всички останали вируси. “Много рано е да се прогнозира дали ще има друга вълна. Никой не може да предвиди кога и дали ще има нова мутация на вируса. Хубавото е, че се нароиха подварианти на един вариант – т.е. няма тежки и различни мутации, които към този момент да водят до нов вариант. По-скоро натрупване на мутации вътре и оформяне на подварианти, което е много добър прогностичен белег. Лично за мен, ако тази тенденция се задържи, е много оптимистична, защото ние вече натрупваме имунитет. Но никой не може да предвиди кога и откъде ще дойде нов вариант, защото няколко варианта дойдоха от Южна Африка. Винаги новите варианти се зараждат при хора с потисната имунна система, при които няма пълно очистване от вируса. И от продължителното съжителство с организма, при което никой не надделява – нито организмът да оздравее, нито вирусът, всъщност така се раждат тези променени варианти. И това не може да се изключи“.
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..
От 1-ви януари 2025-та година отпада сегашният граничен контрол на пунктовете към Гърция и Румъния. Преминаването ще става свободно, като граничният контрол ще бъде в една 30- километрова зона и то само по необходимост и по преценка на граничните власти. В студиото на Радио Благоевград бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков обясни..
Отборът на „Пирин“(Гоце Делчев) излезе в зимна ваканция. Тази година за неврокопчани бе доста интересна. Започна я в четвърта и я завършва в Югозападната трета лига, в която е на 9-о място, 4 равенства и 7 загуби с актив от 25 точки. Както в началото на предишната година, така и в нейния край отборът е воден от старши треньора Димитър..
За втора поредна година Енорийски център към храм „Свети Николай“ и Сдружение за благотворителни и социални инициативи „Полети“ организират благотворителна кампания „За ближния“ в Благоевград. Тя цели да подкрепи доброволческата кухня за бедни към храма и семейства в нужда. До 25 декември се събират дълготрайни продукти. „Надяваме се с този..
Крайно време е Благоевград да се насочи към своята модернизация, която беше отлагана много дълго. В нашата програма има амбициозни цели, свързани с управление на отпадъците - умно събиране, разделяне и рециклиране, което изисква инвестиции в машини, нови съдове, софтуер… Нашият град има добре работеща система, но само за смесено събиране на отпадъци...
Проектонаредбата за платеното паркиране и престой в Благоевград трябва да бъде прецизирана, преди да влезе за обсъждане и гласуване на сесия. Това мнение изрази в ефира на Радио Благоевград бившият общински съветник Кирил Илиев. Той се позова на експертизата отпреди години, когато в качеството му на представител в местния парламент участва в..
"Да бъдеш гелина: Традиционна сватба от с. Рибново" вече е във вписаните в Националната представителна листа на елементи на нематериално културно наследство - Националната система „Живи човешки съкровища – България“ – 2024. „Нашият ритуал е уникален. Той датира от стари времена. Всяка година обаче се изменя. Слагат се много различни неща...