Насочваме вниманието ви към третото издание на Международното триенале „Духът на акварела”, което събира от 12 юли във Варна много художници и ценители на изкуството. Същия ден от 17 часа в Градската художествена галерия „Борис Георгиев” се откри фестивалната част, продължаваща до днес, а изложбата, в която участват 352 творби на художници от 55 страни, може да бъде видяна до 11 август. Сред тях са почетните участници, членовете на международното жури, поканените и участващи в конкурса автори. 33 от тях бяха номинирани, а 25 получиха награди при откриването.
Целта на фестивала е да се утвърди като уникален празник на акварела в морския град, с времетраене един месец, с наситена програма и съпътстващи събития и изложби акварел в още четири варненски галерии („Графит”, „Папийон”, „Ларго”, „Тереза Зиковска”), а след това да продължи още около девет месеца под формата на пътуваща изложба из България. Всички участници ще бъдат представени в двуезично печатно и дигитално издание – каталог на фестивала.
Основен организатор на форума е Фондация „Международно акварелно общество – България” с председател Селма Тодорова. Събитието обичайно се подкрепя от община Варна.
Художникът Иван Милушев, който е директор на Градската художествена галерия в Благоевград, беше отличен на Международното триенале на акварела във Варна. Неговата творба „Орфей и Евридика”, единствената, с която той участва в третото издание, заслужено получи признанието на международното жури. Припомняме, че през 2016 г. той стана носител на голямата награда на първото Триенале. Две години по-късно, получи специален диплом на Международния фестивал на акварела в Словения Mini Castra 2018, един действително престижен форум, събиращ автори от над 30 държави.
Иван Милушев принадлежи към поколението български творци, започнали професионалните си изяви в областта на илюстрацията, графиката, акварела и живописта през 90-те години на XX век. Завършил е Националната художествена академия в София, специалност „Илюстрация” при известния български график проф. Румен Скорчев. По думи на изкуствоведа Пламена Рачева, произведенията му са белязани с професионализъм и с индивидуален стил, по своята знаковост близък до минимализма.
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..