Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Художникът Иван Милушев: Акварелът е много особен вид изкуство, което няма граници и аз просто съм влюбен в него

    Насочваме вниманието ви към третото издание на Международното триенале „Духът на акварела”, което събира от 12 юли във Варна много художници и ценители на изкуството. Същия ден от 17 часа в Градската художествена галерия „Борис Георгиев” се откри фестивалната част, продължаваща до днес, а изложбата, в която участват 352 творби на художници от 55 страни, може да бъде видяна до 11 август. Сред тях са почетните участници, членовете на международното жури, поканените и участващи в конкурса автори. 33 от тях бяха номинирани, а 25 получиха награди при откриването.

  Целта на фестивала е да се утвърди като уникален празник на акварела в морския град, с времетраене един месец, с наситена програма и съпътстващи събития и изложби акварел в още четири варненски галерии („Графит”, „Папийон”, „Ларго”, „Тереза Зиковска”), а след това да продължи още около девет месеца под формата на пътуваща изложба из България. Всички участници ще бъдат представени в двуезично печатно и дигитално издание – каталог на фестивала.

  Основен организатор на форума е Фондация „Международно акварелно общество – България” с председател Селма Тодорова. Събитието обичайно се подкрепя от община Варна.


   Художникът Иван Милушев, който е директор на Градската художествена галерия в Благоевград, беше отличен на Международното триенале на акварела във Варна. Неговата творба „Орфей и Евридика”, единствената, с която той участва в третото издание, заслужено получи признанието на международното жури. Припомняме, че през 2016 г. той стана носител на голямата награда на първото Триенале. Две години по-късно, получи специален диплом на Международния фестивал на акварела в Словения Mini Castra 2018, един действително престижен форум, събиращ автори от над 30 държави.


   Иван Милушев принадлежи към поколението български творци, започнали професионалните си изяви в областта на илюстрацията, графиката, акварела и живописта през 90-те години на XX век. Завършил е Националната художествена академия в София, специалност „Илюстрация” при известния български график проф. Румен Скорчев. По думи на изкуствоведа Пламена Рачева, произведенията му са белязани с професионализъм и с индивидуален стил, по своята знаковост близък до минимализма.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51
Цецка Бачкова

Цецка Бачкова: Днешното управление е цената на пропуснатите реформи и изгубеното доверие

Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..

публикувано на 17.01.25 в 11:46
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Народът отсъства от управленското уравнение на кабинета „Желязков“

Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..

публикувано на 17.01.25 в 11:22

Цветанов за кабинета „Желязков“: Крехко мнозинство и спорни назначения

В интервю за Радио Благоевград лидерът на “Републиканци за България” Цветан Цветанов сподели своята оценка за кабинета „Желязков“. Той отбеляза, че наличието на редовно правителство дава известна надежда за стабилност и възможност за парламентарен контрол върху изпълнителната власт, както и за засилване на международното присъствие на страната...

публикувано на 17.01.25 в 11:09