Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Ал. Сакелариев: Детският травматизъм през лятото се увеличава

Летният сезон се характеризира със значително повишаване на детския травматизъм и това е обяснимо, защото децата са във ваканция и имат много свободно време. Това, което прави впечатление обаче е, че малки деца на възраст 3, 4, 5 години, идват на преглед много късно вечер – 22, 23 ч., дори 1 след полунощ. Въпросът, който си задаваме ние с колегите е - какво правят тези деца толкова късно навън? Не искам да обвинявам никого, но си мисля, че родителите трябва да упражняват по-строг контрол върху децата и наблюдение върху тях, защото се стига до доста неприятни случаи и тежки травми. Търсят ни от Спешен център през нощта и се налага да се събира екип, за да се извършват хирургични интервенции, намествания и т.н. Разбира се, на нас това ни е работа, но въпросът е защо тези деца толкова късно са навън?“ – това заяви в интервю за БНР-Радио Благоевград д-р Александър Сакелариев – ортопед-травматолог. Той посочи още, че за летния сезон са характерни и пътно-транспортните травми, когато хората тръгват на почивки. Битовият травматизъм също е част от общата картина. „Лятото е и сезонът на летните ремонти. Чести пациенти са майстори, които боравят неправилно с режещи инструменти. Подчертавам, че често се отстраняват предпазители при работа с шлайфове, поставят се дискове, които не са характерни за работа с този инструмент, например на шлайф се слага диск за рязане на дърво. Това е много типична травма, с тежки последици – срязване на ръката, нерви, сухожилия, съдове и се стига до осакатяване при подобни случаи“.

Д-р Сакелариев напомни, че ортопедията е хирургична специалност и най-голям брой операции от всички хирургични специалности, се извършват в ортопедията – повече от общата хирургия – нещо, за което хората не са информирани. Той коментира и методите, които се използват при лечение на травмите. „При децата неоперативните методи преобладават, защото възможностите за възстановяване при тях все пак са по-големи. Дори и при някакви остатъчни деформации, те могат да бъдат възстановени от растежа. При възрастни хора по-често се налагат оперативни интервенции, но независимо от това какъв метод на лечение се прилага, целта е да се постигне функционално и козметично възстановяване на увредения крайник. Медицината много напредна и се използват техники, които са щадящи за пациента и има огромна разлика от това, което се е използвало преди 20-30 години и сега, като методи за лечение. Съкращават се възстановителният период и престоят в болница“.

При травми трябва да се търси помощ от спешните центрове. „Не е желателна намеса на намиращи се наблизо хора, особено при пътно-транспортни произшествия. Особено при гръбначни травми. Неправилното поведение може да бъде с доста тежки последици, затова при такива случаи е по-добре да се изчака пристигането на спешни медици. При по-леките травми също трябва да се търси лекарска помощ, защото много пъти самопреценката не е правилна. Идват хора със закъснение от седмица, дори 10 дни и е учудващо как хората могат да търпят толкова време болка и възможността да движат крайника си. В този смисъл своевременното търсене на помощ е важно, защото най-лесно една травма се възстановява, когато се окаже медицинска помощ в съответните срокове. Това е по-добре, както за медицински екип, така и за самия пациент като резултат от лечението“.


Д-р Александър Сакелариев акцентира и върху характерните за сезона травми при падане от мотор. „Млади момчета повишават адреналина си и използват такива моторни-превозни средства неразумно и травмите са с фатален край. Искам да спомена за конкретен случай: момче на 17 години със счупване на ръката, след операцията заяви, че повече няма да се качи на мотор. Сега разбирам, че отново се качил и е с много тежка черепно-мозъчна травма, със счупване на крака и е в „Пирогов“. Тук също смятам, че родителите трябва да упражняват контрол и да не задоволяват всички капризи на децата си.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Планина без бариери за децата и младежите в неравностойно положение

Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички.  С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..

публикувано на 18.07.25 в 14:51
Анелия Никова

Новият живот и родилната помощ

След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..

публикувано на 18.07.25 в 14:22

Пикник артистик: Време за вдъхновение и културен куиз под открито небе

Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..

публикувано на 18.07.25 в 10:58

Горещниците и Илинден - народните поверия и обичаи

Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..

публикувано на 18.07.25 в 08:56

Новите сортове тютюн се адаптират успешно в българските условия

Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..

публикувано на 17.07.25 в 11:58

„Ваканция в музея“ организират в Брезник

За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..

публикувано на 17.07.25 в 11:25

Етика в родилната зала

През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..

публикувано на 17.07.25 в 10:46