За втора поредна година природозащитната организация WWF проведе кампания, целяща да насърчи младите хора в Централна и Източна Европа да стартират свои собствени екологични инициативи. Кулминацията на усилията в тази посока се разгърна в Бърно, Чехия, където се състоя регионален форум с участието на 33 младежи от България, Румъния, Сърбия и Чехия.
Инициативата е в рамките на проекта „Климатични герои“. Той е насочен към младите хора на възраст между 15 и 24 години и цели да повиши осведомеността около климатичната криза и последиците от разточителното потребление на местно и глобално ниво.
„Целта на програмата е да запознаем хората в нашите микрообщества с последиците от климатичните промени и как можем сами да се справим с тях. Идеята беше да съберем младите да ги обучим, да обменим идеи с тях и да ги провокираме те самите да направят екоинициативи, като по този начин запалват искрата в техните приятели, съученици и семейства и така стават съпричастни към нашата кауза“ – коментира за Радио Благоевград Виктория Табакова, координатор „Младежка ангажираност“ към WWF.
Тазгодишният регионален форум на климатичните герои генерира много нови и оригинални инициативи за участие в борбата срещу промените в климата. Всички те бяха оценени високо, което направи състезанието изключително оспорвано и опитното жури беше принудено да задава допълнителни въпроси на участниците, за да определи кои от тях най-много заслужават наградата. Въпреки сериозната конкуренция и изобилието от свежи идеи, три от тях все пак бяха отличени. Ето ги и тях:
1. Бианка Русу от Румъния със семинар, посветен на това да вдъхновява тийнейджърите да рециклират своите отпадъци по един креативен и артистичен начин, вдъхвайки нов живот на употребени и вече ненужни вещи.
2. Адам Смолка от Чехия, който конструира велосипед, генериращ електричество. С негова помощ човек може да зарежда смартфона си докато върти педалите по време на път.
3. Симона Хилдебрандова, Кристина Шимкова, Тибор Митро и Наталия Баничова от Чехия с инициатива, целяща по един забавен начин да подобри качеството на въздуха в района на училището им, увличайки със себе си и много техни съученици.
Въпреки че не спечелиха отличие, българските участници във форума получиха уникалния шанс да се запознаят със свои връстници и съмишленици, които също като тях се борят за една по-чиста околна среда и по-добро бъдеще за планетата, на която живее.
Чуйте повече в интервюта на Биляна Славчева с Виктория Табакова:
Община Симитли изпълни своята инвестиционна програма чрез осигуряване на финансови средства основно по две направления – Програмата за общинските проекти от Закона за държавния бюджет през 2024 г., второто направление е с осигурени финансови средства по европейските програми и Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г. Маруся..
Кметът на село Полена, община Симитли, Веселин Топузов, участва заедно със свои колеги в предаването „Събития и личности“. В ефира на Радио Благоевград той коментира постигнатото през последните години и намеренията за тази. „В нашата община всички села са изключително красиви. В Полена през последните години се случиха доста хубави неща...
Две интерактивни лекции, посветени на темата „Мюзикъли за деца и присъствието на фолклора в тях“, се проведоха в Оксфорд и в българското посолство в Лондон. Инициатори и автори на лекциите бяха студентката по „Съвременна хореография“ от Югозападния университет „Неофит Рилски“ Ния Малешкова и певиците Деси Добрева и Десислава Христова, които са..
Нов документален филм разказва за живота и професионалния път на покойния журналист Милен Цветков. Премиерата на „Милен“ бе на 20 февруари в зала 1 на Националния дворец на културата, предстои прожекция на филма и в Благоевград на 27 февруари. По време на снимките екипът е заснел около 40 интервюта, възстановили са много архиви и са се..
Под светлините на рампата – така определихме радиосрещата с актрисата от Благоевград Лили Сучева, която играе роля в най-новия български филм „Терапия“, с премиера в кината след броени дни. Тя играе в различни постановки и в ДТ “Никола Вапцаров”, и Народния театър „Иван Вазов”, Театър "Българската армия". Признава, че напоследък повече..
Преди 13 години Черниче придоби титлата „Първото евросело в България“. Тогава с финансиране по ЕП „Развитие на селските райони“ изцяло е реновирана инфраструктурата на селото. „През всичките тези години ние сме се стремили да поддържаме имиджа и доброто име на селото, да надграждаме и да получаваме всичко това, от което имаме нужда, за да бъдем не..
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..