Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Национален исторически поход „Героите не умират“

Национален исторически поход „Героите не умират“, посветен на 119 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание, организират родолюбиви българи. Събитието ще се проведе на 6 и 7 август, като отправната точка е Земенският манастир.

За нас всъщност, тази символика е много важна, защото героите не умират, докато ние пазим паметта за тяхното дело. Докато ние съхраняваме паметта и спомените за това, за което те са се борили, тогава тяхната смърт не е отишла напразно. Те остават да живеят сред нас“ - коментира за Радио Благоевград Георги Анадолов, председател на Сдружение "Български щит“, един от инициаторите на събитието.

По думите му, точно, когато отново отбелязваме Преображение Господне, участниците в похода ще се върнат 100 години назад в историята, за да почетът паметта на героите и тяхното дело по един нестандартен и интересен начин.

Същинската част на похода ще протече в два дни, като се тръгва от Земенския манастир и приключва в местността "Сенокос" до кюстендилското село Жиленци.

Събирането на участниците в похода започва още на 5 август вечерта в Земенския манастир, в чиито околности ще се лагерува. Там ще бъде пресъздаден старият български обичай за изпращане на воините с питка и сол, така, както е било преди 100 години.

На 6 август, в 8 ч. сутринта, започва самият поход, който ще премине през приказното дефиле на река Струма.Почивка и обяд ще бъдат организирани на Водопад Полска скакавица. Маршрутът продължава до село Раждавица, където ще бъде разположен лагерът.

На 7 август сутринта, приключението на родолюбивите българи продължава до село Шишковци, където ще бъде посетена Къщата- музей на един от класиците в българското изобразително изкуство, Владимир Димитров– Майстора. След това е предвидено пътуване с влак до град Кюстендил, където е организирана богата програма.

Акцент в събитието е и посещение на местността „Сенокос", където ще бъдат положени цветя на паметника, издигнат в памет към всички български патриоти, взели участие в националните борби за освобождение на Пиринска Македония. В местността „Сенокос“ по онова време е бил сборът на българските чети. Там, те са бивакували и извършвали своите обреди по освещаването на знамената, подготвяйки се за кървавия си път към свободата.

Походът „Героите не умират“ ще завърши по хилядолетна наша традиция - хванати всички заедно в едно общо хоро, така както нашите предци са ни завещали да пазим своята национална идентичност. Това е най-важната символика от целия поход – единението. Единението, да се хванем за ръка и всички да сме равни. Това е голямата символика защото, там на хорото, всички сме равни. И така, искаме да дадем нашият малък, но съществен принос към единението на нашия народ“ – коментира още организаторът на похода Георги Анадолов.

Събитието е безплатно и в него може да се включи всеки, който има желание и отношение към българската история и паметта на героите.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Анадолов:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52

Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще популяризират забележителностите в Петричко

Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..

публикувано на 03.02.25 в 11:33

Винарският бизнес за мен е начин да продължа 200-годишната традиция

Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..

публикувано на 03.02.25 в 10:52

Отново говорим за „шопска нация“

Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...

публикувано на 03.02.25 в 09:32
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46
Димитър Найденов

Димитър Найденов: ГЕРБ саботира приемането ни в еврозоната

Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..

публикувано на 31.01.25 в 11:28

Годината на Зелената дървена змия: Какво ни предстои и как да привлечем изобилието в нея?

За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..

публикувано на 30.01.25 в 18:50